Od čega sve boluje srpsko zdravstvo, šta su njegove otvorene rane, a šta bolesno tkivo koje bi trebalo hitno lečiti? Zašto se u takvoj priči sada našao i pojam Zavoda za javno zdravlje i šta, između ostalog, nedoumice u zavodima govore o celokupnoj situaciji. O tome u emisiji "Među nama" govore predsednik Udruženja za javno zdravlje Srbije dr Dragoslav Popović i dr Dejan Hristov, internista iz Niša.
Upitan da li je podvig niških hirurga sponatn čin pobede protiv sistema, Hristov je rekao da je puno je lekara u Srbiji koji godinama rade volonterski.
„Ako ovo ne iskoristimo kao nešto što će proizvesti nekakvu reakciju i što neće dozvoliti da se više u budućnosti ovakve stvari dešavaju, da lekari moraju na svojim leđima da iznose sistem, onda nimo ništa napravili. Mislim da neće biti dovoljno ni ordenja, ni ruku za aplauze“, rekao je on.
Na pitanje kome se obraća kada kaže da više ne želi da sluša aplauze nego da treba da neko stane iza lekara, Hristov kaže da se obraća celoj javnosti.
„Moramo da uradimo analizu nekog stanja, jer šta ćemo ako za godinu dana ponovo napravimo nekakve liste čekanja, hoćemo li tražiti od lekara da opet volontiraju 12 nedelja ili ćemo reći – imamo veći problem koji moramo da rešimo. Moja poenta je da se glas lekara čuje kako bi ljudi koji donose odluke to iskoristili na dobrobit svih nas, jer svi imamo nekoga kome će u jednom trenutku zatrebati neka operacija“, ističe Hristov.
Upitan šta bi rekao da je dovoljno jasan pokazatelj da ovo što su uradili niški lekari sa jedne strane ili savestan rad svakog drugog lekara u svakoj drugoj ustanovi u Srbije je nešto što je primećeno, što se vreduje i što će od strane sistema biti ispaćeno, Popović kaže da je primer niških hirurga nešto što izaziva određenu pažnju, ali da ono što se sada otvara pred njima jeste održivost svega onoga što su uradili i što treba da urade ubuduće.
„Kada govorimo o sistemu entuzijazam jeste važan ali ne može se oslanjati na to. Moramo shvatiti da je krajni trenutak za ozbiljnu reformu zdravstvenog sistema, ne samo za diskusiju o listama čekanja u pojedinim klinikama, da vidimo sada kada smo izašli iz pandemije, kada su prestale ogromne finansijske dotacije i redovno finansiranje, nama je u ovom trenutku potreba vizija novog sistema i da svi uđemo u reformu ali da to bude na osnovu onoga na čemu će se dogovoriti struka, stanovništvo i politika i svi drugi koji su zainteresovani za održavanje ovog zdravstvenog sistema“, istakoa je Popović.
Celokupno gostovanje Dragoslava Popovića i Dejana Hristova u emiisji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar