Foto: NOVA S

Srbi i Hrvati prestali su da ratuju pre 26 godina oružjem, ali i dalje ratuju protestnim notama. Poslednja u nizu stigla je iz Zagreba zbog pretnji upućenih predsedniku Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. O tome kakvi su danas odnosi država, da li su oni vremenom uznapredovali, u emisiji Među nama govore hrvatski istoričar Hrvoje Klasić i direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

„Nisam diplomata niti sam političar pa mi je teško da procenim šta su diplomate i političari do sada videli u svojim karijerama pa mogu procenjivati kao besmisleno ili smisleno. Ja bih s jedne strane rekao da svi koji misle da su ovo primeri loših odnosa i primeri da smo neprijatelji, odgovorio bih da ovakvi slučajevi samo pokazuju koliko je nama dobro i dok ovakve stvari nas muče, to je znak da nemamo težih problema“, rekao je hrvatski istoričar Klasić.

Popov je kazao da smatra da nije dobro što uopšte imamo ovakvu retoriku jer nas je istorija naučila čemu nas to može odvesti.

Foto: NOVA S

„Bolje da imamo dobrosusetske odnose, a ne da na ovaj način neadekvatno reaguje jedna i druga strana“, rekao je Popov.

Na pitanje da li mu se ovaj slučaj uklapa u teroiju o lošim odnosima na Balkanu, najlošijim još od 2000. godine, Popov je odgovorio potvrdno.

„Odnosi u regionu jesu loši, možda najlošiji od početka normalizacije odnosa jer manir većine političara u regionu je taj da kada ima unutrašnje probleme ili skandale kakve mi imamo trenutno, da se onda gleda da se pažnja skrene sa tih problema kroz zaoštravanje odnosa sa susedima. Pošto su ovde populizam i nacionalizam način na koji se najbolje ubiraju poeni kod birača, onda se kroz ovo zaoštravanje ubiraju i takvi poeni“, kazao je Popov.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar