Oko 373 miliona građana EU ove nedelje glasa za Evropski parlament. Evropski izbori su jedna od najvećih manifestacija demokratije na svetu. Skoro 450 miliona građana EU biraće 720 poslanika iz 27 zemalja. O tome nam govore profesor Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije i Đorđe Dimitrov, istraživač Centru za evropske politike.

„Izbori za Evropski parlament su značajni, pre svega zbog sve većeg interesovanja građana, jer shvaćaju da je Evropska unija neki nivo koji omogućava Evropljanima da zaštite svoje interese na međunarodnom planu. U poređenju sa super silama, Kinom, SAD, Ruskom federacijom pa i Indijom, evropske zemlje su isuviše male da bi se suprostavile na tom nivou. Očekuje se porast broja glasača, možda čak i 10 posto u odnosu na prethodne izbore“, ocenio je Zečević.

Prema njegovoj proceni izlaznost bi mogla biti i do 60 posto, što je veoma veliki odaziv za evropske izbore, budući da su ljudi ranije davali veći značaj nacionalnim izborima, jer se tu donose značajne odluke za zemlju.

„Sada građani shvaćaju da neka rešenja treba da se nađu na nivou EU kako bi se opstalo u današnjem svetu. Teme su ozbiljne, to su migracije, socijalni i ekonomski položaj stanovništva i naravno, rat u Ukrajini“, naveo je Zečević.

Dimitrov je naglasio da se radi o veoma komplikovanim izborima kao što je, kako je rekao, i sama EU komplikovana.

„Svaka država za sebe uređuje kako će glasanje izgledati  a u zavisnosti od broja stanovništva dobija određeni broj evroposlanika. Naravno, najviše će imati Nemačka, budući da je najmnogoljudnija zemlja, oko 90 poslanika, a zatim slede Francuska, Italija, dok su na začelju Malta, Slovenija i Kipar, koje imaju šest evroposlanika“, objasnio je mehanizam odabira poslanika u EP.

Zečević je napomenuo da su nadležnosti EP, koji je ranije imao samo savetodavni karakter, značajno evoluirale, jer se danas evropski propisi u oblasti privrede, ekonomije donose pre svega u EP i Savetu ministara, i podsetio da to telo može da blokira određene procedure, prijem u EU kao i neke međunarodne sporazume.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Oliver Varhelji u oproštajnoj poseti Srbiji: Proputovanje završio u Novom Sadu i Subotici jer i on je u kampanji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar