Ministarstvo zdravlja najavilo je reogranizaciju i lekarima ostavilo 12 dana za eventualne žalbe, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo i sumnju među njima. O zamerkama i problemima razgovarali su danas u emisiji NewsmaxAdria "Pregled dana".
Ministarstvo zdravlja pre dva dana predstavilo je plan reorganizacije zdravstvenog sistema, koja treba da bude sprovedena do 2035. Sami su to nazvali ključnim procesom i otvorili javne konsultacije da zainteresovani dostave primedbe i sugestije.
Ferenc Vicko, državni sekretar Ministrarstva zdravlja kaže da je to „zaista jedan ključan process da postignemo bolje zdravstvo u Srbiji. Ovo treba da shvatimo kao nacrt plana i to se dešava, do 22. februara u najmanju ruku“.
Prezentacija je urađena putem interneta, a zainteresovani su tek sada saznali za plan koji je ministarstvo pripremalo od 2019. godine.
Mirjana Pešić, specijalista opšte medicine i javnog zdravlja, ističe da „je bilo predstavljanje u banji, ali se o tome nije javno govorilo. Sada smo dobili poziv za javnu raspravu, rok je kratak od 10. do 22. februara, a predstavljen je gotov master plan“.
Rade Panić, iz Sindikata lekara i farmaceuta, navodi da je glavni problem reorganizacije ukidanje Zavoda za medicinu rada, Zavoda za lečenja studenata i sličnih ustanova.
U središtu zdravstvene zaštite biće dom zdravlja, u kome bi pacijenti trebalo da završavaju i specijalističke preglede. U planu piše da će biti zadržano svih 110.000 zaposlenih, da će biti novih ulaganja u opremu i infrastrukturu. Zapošljavanje se ne pominje, a specijalistički pregledi trebalo bi da postanu dostupniji, jer bi specijalisti ubuduće trebalo da rade i u bolnicama, kao i u domovima zdravlja.
Na ove navode, Pešić iskazuje sumnju, jer već sada postoji manjak specijalista, pa je nejasno kako će oni raditi u bolnicama i domovima zdravlja.
Panić ističe da specijalisti i sada rade po dva posla, a „ako se ovo desi, dostupnost zdravstvene zaštite neće biti veća, nego značajno manja“.
Kada se podvuče crta – utisak je da će optimizacija značiti nekakvo ukrupnjavanje zdravstvenih ustanova, ali kako će to ići i zašto bi bilo dobro za pacijente, onima koji rade u sistemu zdravstva i onima koji zastupaju pacijente, nije još jasno.
Reorganizacija udravstva se priprema više od dve godine, a planirano je da se odvija u narednih 15 godina. Svi koji imaju zamerke na plan reorganizacije, imaju rok od 12 dana da ih prijave.
Pogledajte prilogu iz emisije NewsmaxAdria „Pregled dana“, koji je pripremila Marija Bošković.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: