Ova godina bila je veoma zanimljiva i kada je reč o muzici. Međutim, svi događaji ostaju u magli pada nadstrešice u Novom Sadu. Studentski duh s pravom je zauzeo javni prostor i tera na akciju. Mi smo se zapitali može li se podvući neka paralela studentskog bunta i muzike? Mnogi su muzičari opevali mlade ljude, borbu za istinu, mir i pravdu. Kako bi zvučala pesma o našim studentima? O tome smo u jutarnjem programu "Probudi se" razgovarali sa novinarom, piscem, članom inicijative Proglas Petrom Pecom Popovićem.

Ovu novu godinu ne dočekujemo u preterano prazničnom raspoloženju.  Ipak, možemo li da kažemo da iako euforije koja prati praznike nema, re se Popović osveće na to da li su nada i optimizam osećaji kojima dočekujemo 2025. godinu.

Studenti su rešili da se odreknu praznika, Novu godinu dočekaće na blokadama. Poručuju: Nema Nove godine, za staru ste nam još dužni. Popović komentariše očekujete li da 2025. donese neke rasplete.

Po prvi put su studenti i učenici zajedno, brane svoje pravo da misle svojom glavom… medjutim, mnogo puta smo čuli da se posebno učenici zloupotrebljavaju i da je sve manipulacija…

Fascinantno je sa kakvom snagom i odlučnošću se studenti bore za svim izazovima.  Posle takozvanih prijateljskih razgovora u BIA koji očigledno nisu dali rezultate, prešlo na sledeći nivo. Jednom od studenata sa beogradskog FON-a prećeno je telefonom. Tražili su da se skloni sa barikada i pošalje žiro račun da mu pošalju novac. Veliki su izazovi pred kojima se nalaze ti mladi ljudi. Proglas je okupio 12 advokata koji su voljni da pomognu studentima koji nailaze na pritiske. Popović analizira da li se mobilisalo dovoljno ljudi koji su spremni da se odreknu novca koji bi mogli da čine svojevrsni motor promene.

Kada pogleda te mlade hrabre ljude, član „Proglasa“ izabrao je pesmu koja najbolje opisuje njihov slobodarski duh. Kada se osvrne na prethodnu godinu, kao vrsni poznavalac rokenrol muzike Peca je izabrao pesmu kojom bi je opisao i koja je na njega ostavio veliku utisak.

Pesma “Forever Young“ nemačkog benda Alphaville iz 1984. je na globalnom nivou ostvarila najveću popularnost na društvenoj mreži TikTok ove godine. Od 50 „top-pesama“ na TikToku njih 20 je iz prethodnih dekada čime je starija muzika, kao što su pesme grupe Bronski Beat i pevačice Šade ostvarile veliku popularnost. Popović analizira šta nam to govori, zašto se mladi vraćaju muzici koja je stara 40 i više godina?

Novinar i pisac se osvnruo na to kako trenutno opisuje stanje rokenrol scene u Srbiji, imamo jako puno mladih bendova. Da li je ta činjenica ohrabrujuća zbog atomosfere u društvu i da li se ovaj duh bunta ne može ugasiti sve dok imamo i „buntovne muzičare“, kakve upravo neguje roken-rol, prokomentarisao je Popović.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Studentski doček – Nova godina na blokadama: Matine žurka na Starom savskom mostu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar