Studenti poslednjih mesec dana drže čas svima nama i pokazuju snagu solidarnosti. Uz njih su stali poljoprivrednici, ali i predstavnici Srpske akademije nauka, sportisti, glumci, sudije i umetnici. Svi ujedinjeni oko istih zahteva. Koliko je solidarnost važna znaju i aktivisti koji na Starom savskom mostu opstaju već dva meseca u nameri da zustave negovo rušenje. Da li su solidarnost i istrajnost put do ostvarenja ciljeva u jutarnje programu "Probudi se" pitamo Dejana Atanckovića, pisca i likovnog umetnika.
On je među onima koji su svakodnevno na Starom savskom mostu ispred inicijative „Most ostaje“. Već dva meseca istrajavaju u svojoj borbi da se most ne sruši, sada priznaje da li su za sve ovo vreme dobili dovoljnu podršku ili je taj odziv mogao da bude veći.
„Što nas je više, pobeda je bliže“, smatra Atanacković.
Iza inicijative „Most ostaje“, kako sam kaže, stoji neformalna grupa građama. Atanacković pojašnjava da li je borba za Stari savski most, više od toga, da li je to ujedno i borba za pravnu državu.
Aktivisti tvrde da vlast most ruši bez dozvole, kao i da nemaju dokumentaciju za izgradnju novog mosta.
Borba za pravnu državu je po prvi put decentalizovana, odvija se na više frontova u gotovo celoj zemlji. Tu su studenti, poljoprivrednici, te Atanacković komentariše da li je Srbija zaista ustala i čemu sve ovo vodi.
„Ovaj studentski bunt je najvažniji politički događaj u poslednjih deset godina“, smatra Atanacković i dodaje da nema polovičnih rešenja, moramo da idemo do kraja.
Sve je više srednjoškolaca na blokadama. Vodi se polemika oko toga da li im je tamo mesto. Pisac i likovni umetnik analizaira da li je reč o njihovoj zloupotrebi ili i oni imaju pravo na svoj bunt.
Gost „Probudi se“ komentariše da li očekujete da se sa praznicima razvodne i protesti i pritisak na vlast i da li vlast upravo na to računa, kao i da li je osim solidarnosti jednako važna i istrajnost.
Atancković ističe da upravo upornost aktivista i studenata najviše brine vlast, a svedoci smo represije koju sprovode – na mirne aktiviste šalje policiju pod punom opremom za razbijanje demonstracija.
Jednom prilikom su u toku noći poslali 200 policajaca u opremi za demonstracije na šestoro aktivista koji su se u tom trenutku nalazili u kampu nedaleko od Starog savskog mosta.
Ranije su na aktiviste slali batinaše i huligane, sada su to opštinski funkcioneri i članovi vladajuće stranke, Atancković analizira šta to govori i pojašnjava da li je ulica zaista jedina insitucija koja radi u Srbiji.
Za kraj on iz ličnog primere priznaje kolika je cena aktivizma u Srbiji i da li se vredi boriti, kao i da li je želja da živimo u boljem društvu vredna svih odricanja i eventualnih posledica.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Rekonstrukcija Starog železničkog mosta počinje za dva meseca: Aktivisti više od mesec dana čuvaju Stari savski most