Na kraju 2024. godine vlast se hvali dobrim rezultatima, najavljuje nova ulaganja i povećanje stranih investicija. Kritičari zameraju da javni dug raste iz godine u godinu i da će tako nastaviti i 2025, da korupcija ruši nadstrešnice i da se novac sliva u džepove pojedinaca, a ne u državni budžet. Da li je Srbija ekonomski tigar ili prezadužena zemlja. O rezultatim prethodne i izazovima koje donosi nova godina, razgovaramo sa ekonomskim novinarom Mijatom Lakićevićem.
Vlast tvrdi da je naša zemlja na kraju 2024. ekonomski snažna i stabilna, međutim, Lakićević tvrdi da je ova godina primer kako statistika može da zavara.
„Rast BDP-a po najnovijem izveštaju Statističkog zavoda biće 3,9 odsto u odnosu na prošlu godinu, plate se realno porasle 9 odsto. Međutim, kada vidite kvalitet toga jasno je da Srbija na neki način zaostaje, ne samo za zemljama centralne Evrope, već i za susednim zemljama, Hrvatskom, Rumunijom i Bugarskom, koje su ulaskom u Evropsku uniju uspele sebi da obezbede jedan ubrzani rast“, naveo je on.
Naglasio je da je u Srbiji visoka inflacija, tako da je naša zemlja među prvima u Evropi i po rastu cena.
„Najviše je poskupela hrana pa su slabije stojeći ljudi u goroj situaciji nego prethodnih godina jer njihove plate sve teže pokrivaju osnovne životne potrepštine“, naveo je Mijat Lakičević.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Milan Ćulibrk: Mi smo jedna od retkih zemalja koja je razvalila i euro
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare