Osmomartovska groznica u roditeljskim grupama polako se privodi kraju - već je odlučeno šta kupiti učiteljici, nastavnici ili vaspitačici. Da li su pokloni za Dan žena sve manje simbolični, a češće udar na kućni budžet - pred sutrašnji praznik, o tome razgovaramo sa Tatjanom Vasović Novosel, direktorkom škole OŠ "Banović Strahinja" i vaspitačem Vesnom Janjić, predsednicom Samostalnog sindikata radnika predškolskog vaspitanja i obrazovanja Beograda

Tatjana Vasović Novosel ne misli da vlada neka posebna osmomartovska groznica u školama.

„Učenici žele na neki način da izraze pažnju i svojoj nastavnici ili učiteljici daju neki poklon, ali mislim da su ti pokloni skromni i u skladu sa praznikom. najčešće je to neka knjiga sa potpisima učenika ili karta za pozorište, vaučer za izložbu a cveće je uvek dobar izbor“, kaže ona.

Na pitanje da li nastavnice i učiteljice jednostavno naruče šta bi htele za poklon, direktorka kaže da možda postoje pojedinačni slučajevi, kao u svakoj profesiji. Najvažnije je, naglašava ona, da se ne organizuju roditelji, već to treba da učine učenici i da izbor poklona bude njihov.

Janjić smatra da smo se mi, očigledno kao društvo, daleko odmakli od osnovne ideje 8. marta i prvog protesta koji je Klara cetkin organizovala 1911. godine. Ističe da je preterivanje sa poklonima priča roditelja koji žele da pokažu kako mogu i da oni više poštuju tu učiteljicu tako da tu dolazi do materijalnog takmičenja.

„Ne možemo da utičemo na tendencije u društvu ali mi u vrtiću kreiramo sasvim drugu sredinu i govorimo im koliko je taj dan važan za sve žene iz njihovog okruženja. Često organizujemo radionice sa njihovim majkama i bakama“, navodi ona.

Gošće jutarnjeg programa nisu čule da u nekim školama agencije organizuju žurke, za Novu godinu, Dan zaljubljenih i 8. mart za koje naplaćuju i do 500 dinara.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Praktična žena – Uradi sam poklone za 8. mart

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar