Srpska policija i bezbednosno informativna agencija odbacuju tvrdnje da su aktivistima i novinarima u telefone ugradili špijunske softvere. Amnesti internešnal saznaje da su podaci izvlačeni forenzičkim alatom koji je poklon od Norveške, Dačić kaže nismo toliko napredni, Norvežani na upit Dnevnika odgovaraju da su u čudu ako je bilo zloupotreba. Ko motri na ekrane - Đuro Svilar.
Samo dan nakon što je Amnesti internešnel objavio da Bezbednosno-informativna agencija i Ministarstvo unutrašnjih poslova koriste špijunske softvere za izvlačenje podataka sa mobilnih uređaja novinara i aktivista, ministar Ivica Dačić, sa Pinka poručuje, kada se neko privodi, može mu se oduzeti mobilni telefon ili kompjuter radi pregleda komunikacije.
„To su forenzički alati koji za to isključivo služe. Međutim, ovde hoće da se kaže da dok se to radi onda se u telefon ili u neko drugo sredstvo stave neki drugi programi koji bi omogućili da se te osobe dalje prate, e to već spada u domen naučne fantastike, odnosno nečega što se može karakterisati kao napadom na jednu bezbednosnu praksu koja postoji u našoj zemlji“, kaže Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova.
„Jedan od onih koji je još 2015. ukazivao na to da Vojno bezbednosna agencija i BIA nezakonito prisluškuju novinare, opozicionare i sindikalne lidere, i nekadašnji zaštitnik građana Saša Janković, koji tvrdi da u reči Ivice Dačića, retko ko može da poveruje. To je odbrana tipa, ne verujete valjda svojim očima, to je odbrana koja vređa inteligenciju ljudi jer je toliko očigledno da se to radi. 9:01, 10:39 nisu odgovorni građani koji traže svoje pravo na privatnost, na okupljanje, na političke promene u ovoj zemlji, nego oni koji alate koji su im dati na korišćenje za dobro, koji koriste za zlo“, kaže Saša Janković, pravnik i nekadašnji zaštitnik građana.
Oni koji se ne bave naučnom fantastikom, već istraživačkim novinarstvom i ekološkim aktivizmom tvrde, izveštaj Amnestija samo je poslednji u nizu dokaza da su svi oni koji kritikuju vlast, bili ili će biti potencijalne mete prisluškivanja ili kako se to u žargonu bezbednosnih službi kaže, na merama države.
„Imali smo iskustvo da su nam uhapsili 5 ljudi, njima su pokupljeni mobilni telefoni, laptopovi i mi smo se tada pribojalavali da će njima da se „čeprka“ po privatnim slikama, snimcima itd. Dok su bili aktuelni protesti letos oko Rio Tinta, neše privatne vajber prepiske sa drugim aktivistima su zavšavale u tabloidima nekoliko sati pošto smo imali naše dopisivanje. I proveravali smo da li je neko slučajno udario skrinšot i poslao ga negde, nije. Znači oni su mogli da vide sa naših telefona, naše privatne prepiske“, kaže Bojan Simišić iz Eko straže.
„U prve kancelarije kada smo se doseljavali 2015. nepozvani i odjednom ne znam kako došli su neki radnici Telekoma Srbije sa sve jaknama Telekom Srbija, mi smo ih naravno provalili, odnosno koleginica, pozvali smo policiju koja je došla, legitimisala ih i mi smo posle nekoliko dana dobili informaciju, ne brinite nisu to kriminalci, naši su. Slike našeg urednika sa svojim izvorom su objavljene na naslovnoj stranici Informera. Dragan Vučićević je rekao da je te slike dobio iz BIA“, kaže Vesna Radojević, novinarks KRIK-a.
Među žrtvama digitalnog nadzora državnih službi bio je i Slaviša Milanov, novinar portala FAR iz Dimitrovgrada, kog je saobraćajna policija zaustavila i pozvala u stanicu radi alko i testa na psihoaktivne supstance. Dok su dva sata čekali rezultate, on je svoje lične stvari morao da ostavi na ulazu.
„Oni su mu uzeli telefon koji je on ostavio zaključan u ormariću, isključen, otključali ga poput jedne tehnologije izraelske kompanije koju imamo, koju je država Srbija kupila i ubacili mu najverovatnije ručno taj jedan domaći špijunski softver Novi spaj 2:48, 2:55 on može da vam skida fotografije, može da vam prati lokaciju, može sa daljine da vam uključi mikrofon i kameru, može da skrinšotuje ono što vi u nekom trenutku radite na telefonu“, kaže Radojević.
Amnesti internešenl je objavio i izveštaj u kome se pominje učešće Norveške u pomaganju Republici Srbiji da nabavi špijunski softver namenjen jačanju borbe protiv organizovanog kriminala i terorizma. Međutim, u izveštaju se navodi da je ova oprema zloupotrebljena za praćenje lokalnih NVO aktivista, novinara i potencijalno članova međunarodne zajednice. Našoj redakciji stigao je odgovor Ministarstva spoljnih poslova Norveške.
„Tvrdnje iznete u izveštaju su alarmantne, a ako su tačne, neprihvatljive. Ukoliko bi sredstva iz Norveške bila zloupotrebljena za ciljanje pripadnika srpskog civilnog društva, to bi bilo jasno kršenje projektnog sporazuma i svrhe projekta. Kancelarija UN za podršku projektima je bila odgovorna za sve nabavke u vezi sa projektom, kao i za to da su sredstva utrošena prema dogovoru. Sastaćemo se sa srpskim vlastima kao i sa UNOPS-om kasnije ovog meseca kako bismo dobili dodatne informacije o ovom pitanju“, kažu u Ministarstvu spoljnih poslova Norveške
Ukoliko kancelarija UN u Beogradu potvrdi navode Amnestija o nezakonitom prisluškivanju građana, šta će to značiti za bezbednosni sistem Srbije?
„Neki od alata koji se koriste, koji se zloupotrebljavaju, trebalo bi da se koriste i treba da postoje da bi se štitila bezbednost ove zemlje od napada, a ne da bi se štitila vlast od demokratskih procesa u zemlji. Zbog njihove neodgovornosti, zbog njihove gramzivosti, zbog njihove opterećenosti vlašću i željom da imaju apsolutnu kontrolu nad svačijim životom, što je nemoguće, doći ćemo do toga da će ceo sistem bezbedmnosti biti potpuno potpuno urušen“, upozorava Jankovć.
„Ako budemo ćutali na svaki teror nad aktivistima situacija će biti samo gora iz godine u godinu i mislim da ćemo na kraju doći do situacije da će biti bukvalno političkih zatvorenika, ako ne i nešto gore“, kaže Simišić.
„Umesto da se bave onim šta treba, a to je da nas štite, da nas čuvaju, da se bave borbom protiv terorizma, nije valjda da su novinari i ekološki aktivisti, studenti najveći neprijatelji ove države. Mi funkcionišemo tako da kao da nas BIA stvarno sluša i u ovom trenutku, dakle sve što je osetljivo, što se tiče izvora, što se tiče priča novih, ništa se ne priča kada je telefon kod nas ili u kancelariji“, kaže Radojevići tvrdi da izveštaj Amnesti internešnala o špijunaži građana Srbije je još jedan dokaz da BIA nije u rukama države, već SNS-a, i predsednika Srbije.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: BIRN i Amnesty International: Vlast prisluškuje – BIA i MUP demantuju