Pravna akrobacija početkom jula u samo nekoliko dana omugućila je povratak ukinutog projekta Jadar. Ustavni sud je utvrdio da je uredba Vlade o prestanku važenja prethodne Uredbe o projektu "Jadar" neustavna, ali i naglasio da se tom odlukom ne oživljava prethodna odluka o prostornom planu. Vlada je uz objašnjenje da sprovodi odluku suda vratila ono što je početkom 2022. godine sama ukinula. Da je u svemu postojala, u najmanju ruku, čudna koincidencija, pokazalo se samo dva dana kasnije kada je u Beograd gotovo iznenada stigao nemački kancelar da nam poruči kako je litijum danas važan kao nekad nafta. Četiri meseca kasnije poslanici opozicije zahtevaju ocenu ustavnosti sada važećeg dokumenta. Komplikovano i za pravnike, ali oni koju su protiv iskopavanja litijuma ne odustaju. Pred Ustavnim sudom bio je i Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Institucionalno ceđenje suve drenovine. Tako bi se mogao opisati pokušaj narodnih poslanika Ekološkog ustanka, DS-a, Koalicije Nada i Narodnog pokreta Srbija koji su danas Ustavnom sudu podneli predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“.
„Ovo je jedan pravni paradoks gde se potpuno nevažeći pravni akt ponovo vraća praktično u pravni promet i pravni poredak, iako je nepostojeći. Kada je Ana Brnabić 2022. ukinula uredbu i ta uredba je odlukom Ustavnog suda proglašena neustavnom, jasno je naloženo da se projekat ne može ponovno oživljavati“, rekla je Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka.
Iako je sedamdeset dvoje narodnih poslanika potpisalo zahtev, predstavnika ostalih opozicoinih stranaka danas nije bilo ispred Ustavnog suda. Da li je Jadar ispit za objedinjeno delovanja cele opozicije?
„Svako ko želi da živi kao normalan slobodan čovek i da kaže ne ovom robovlasniku obe robovske zajednice koja se zove SNS da nećemo svi da pristanemo da se prodajemo za šaku litijuma. Ko svom narodu litijumsku jamu kopa sam u nju upada, od projekta Jadar neće biti ništa. Toga su svesni oni, a imaće prilike to da vide i na terenu“, kaže Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka.
Šta je dalji plan, nakon što je prošla rasprava u skupštini, a predsednik države kaže, opada broj onih koji se protive iskopavanju litijuma.
„Možda opada interesovanje među zaposlenima u kompaniji Rio Sava, ali među građanima svakako ne opada. Vidite da čak i poslanici SNS, da odbornici SNS u Loznici ne podržavaju više ovaj projekat, vidite na barikadama i protestima eksponirane predstavnike SNS i to je najbolji pokazatelj istraživanja javnog mnjenja“, Srđan Milivojević iz Demokratske stranke.
Hoće li onda vlast praviti radikalne poteze ili će pustiti da se vruća tema litijuma ohladi?
„Mislim da je vlast uspela na neki način da ohladi priču. Svakako u meri u kojoj je to možda bilo za njih i nepojmljivo tamo negde tokom leta kad su najmanje očekivali da se dese svi protesti koji su se desili širom Srbije, tako da što se njih tiče verovatno je cela priča vraćanja u izvesnom smislu stvari u institucije sistema smirivanje, hlađenje priče“, smatra Midorag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta i član Proglasa.
„Da li je priča oko prostornog plana Loznice koja tretira i projekat Jadar, sledeći test javnog mnjenja i onih koji protestuju, ili će nešto drugo biti okidač za nove i masovnije proteste?
„Ta sednica u Loznici deluje kao jedan prilično dobra prilika za dodatnu zapaljivu atmosferu u vezi sa ovim pitanjem. U jednom političkom režimu gde su tokovi odlučivanja izmešteni van normalnih institucionalnoih puteva, vi nikad ne znate šta može biti okidač za nekakve krize, za nekakve stresne ili ekscesne ili čak nasilne događaje, što niko normalan ne može da priželjkuje u društvu“, kaže Jovanović.
U društvu gde se institucije poput Ustavnog suda ne oglašavaju u većini situacija bitnih za državu, ili reaguju po diktatu vlasti, Jovanović ne vidi drugo rešenje, nego ono na šta nas, kako kaže, režim Aleksandra Vučića tera i gura, a to je ulica.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Vladimir Todorić o Rio Tintu i šansama da se odluka Ustavnog suda o litijumu preokrene
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare