Šta poručuju komentari na izbore u Srbiji američkog i ruskog ambasadora i kako sve to vidi evropska javnost. Da li smo iznenađeni izjavom američkog ambasadora da žalbe na izbore treba podnostiti legalnim, mirnim i nenasilnim sredstvima čime je osudio aktualne demonstracije. S druge strane, oglasio se bivši američki ambasador koji kaže da je ovo bio blag stav Kristofera Hila o parlamentarnim i lokalnim izborima održanim u Srbiji, kakav i priliči jednom diplomati. kako demonstracije vide u Evropi razgovaramo sa politikologom Natašom Dragojlović i sa Dimitrijem Milićem iz organizacije Novi treći put.
„Uopšte me ne zanima ocena službenika Stejt departmenta koji službuje u našoj zemlji u vrlo jasnom mandatu i u okviru njegove diplomatske misije. On nije vlastan da takve izjave daje i one ne bi trebalo da utiču na krajnji ishod ovog procesa. Studirala sam međunarodne odnose i u teoriji i praksi ovakve situacije su nedopustive, da se strani ambasadori, koji službuju u zemlji prijema, na ovakav način izjašnjavaju o unutrašnjim pitanjima“, smatra Dragojlović.
Ali, naglasila je, da stalnim propitivanjima novinara, pa čak i opozicije, koje nije primereno funkciji onoga koga pitate, daju mogućnost diplomatama da tako odgovore.
„Postoje institucije koje posmatraju izbore, međunarodne organizacije kao što je OEBS i čekamo da vidimo šta će pisati u njihovom finalnom izveštaju. To je ocena regularnosti izbora na koju se onda oslanjaju svi“, podsetila je Dragojlović.
Dimitrije Milić se slaže da postoji uticaj velikih sila na Srbiju, koja je manja država ali se s druge strane precenjuje do kog nivoa ide taj uticaj.
„Često se govori da nekoga ili nešto Zapad ili Rusija ruši, ili postavlja na vlast. Verovatno se kod naših građana zapatilo nakon 5-og okrobra da je Zapad srušio Miloševića“. kaže Milić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
PROČITAJTE JOŠ:
BONUS VIDEO: Vučić me informisao da Zapad stoji iza nereda u Beogradu