Iako u Srbiji imamo više od milion revakcinisanih, ukoliko se tempo vakcinacije ne nastavi kao na početku, a dođe do razvijanja novih sojeva virusa, postoji mogućnost da se i oni koji su vakcinisani ponovo zaraze, rekao je u emisiji "Među nama" zamenik direktora Kliničkog centra u Nišu dr Radmilo Janković.
„Danas sam gledao istraživanje vezano za ‘fatalni brazilski soj’ koje pokazuje da su sve vakcine, koje su trenutno u upotrebi, jako neefikasne, odnosno da ukupnu efikasnost smanjuju čak ispod 50 procenata“, rekao je dr Janković.
Praktično rečeno, dodao je on, kada bi ovde imali situaciju da se nekim slučajem raširi brazilski soj 50 odsto onih koji su vakcinisani neće biti dovoljno zaštićeni.
„Mislim, to je više jedna upozoravajuća situacija nego što je realno moguća, ali bilo koji soj koji se pojavio u nekoj drugoj zemlji ili kontinentu i mutirao na taj način da vakcine ne mogu uništiti antigenu strukturu virusa biće potencijalna opasnost za one koji su se vakcinisali“, istakao je dr Janković.
On je napomenuo da mi vakcinisanjem ne sprečavamo virus da uđe u nos i ždrelo već stvorenim imunitetom sprečavamo da se razviju teške forme bolesti.
„To je nešto što smo propustili na početku da kažemo ljudima, da svakako neće biti zaštićeni od toga da se neće zaraziti, ali da neće teško oboleti i da neće umreti“, naveo je on.
Prema poslednjim podacima u Srbiji je koronavirusom zaraženo 4.810 osoba, a preminulo je 37 ljudi.
Janković smatra da je broj zaraženih veći od ovih 4.800 i da sigurno ima dosta pozitivnih, odnosno zaraženih koji su već vakcinisani, a to ne znaju jer nemaju nikakve simptome.
„Na Intenzivnoj nezi KC Niš uglavnom imamo teško obolele, nevakcinisane pacijente i to više od 80 procenata“, istakao je dr Janković.
Upitan koliko smo blizu opasnosti da ukoliko se vakcinacija ne nastavi tempom kojim je išla na početku u Srbiji dođe do novih mutacija koronavirusa, Janković je rekao da je to naravno teorijski moguće, mada se pojavljuju, na svu sreću retki slučajevi, da u jednoj osobi praktično imate dve različite mutacije virusa koje su izazvale infekciju.
„Imate haotičnu situaciju, ljude koji imaju delimičan imunitet, ljude koji su vakcinisani prvom dozom, imate ovoliku cirkualciju virusa i to sve predstavlja plodno tlo za razvoj mutacije“, objasnio je on.
Napominjujući da za mnoge stvari koje izazivaju zebnju ne postoje nikakve naučne činjenice koje idu u prilog tome, Janković je naveo poslednje istraživanje Instituta za javno zdravlje SAD koji je publikovao podatke da, nakon kardiovaskularnih bolesti i kancera u 2020., kovid 19 je treći, vodeći uzrok smrtnosti u toj zemlji.
On je ukazao i na dugoročne posledice kovida, navodeći naučni rad koji je danas izašao, a koji govori o tome da će se ljudi, koji su preboleli kovid, u narednih nekoliko meseci četiri puta češće javljati lekarima i da osam puta više njih umre nego onih koji nisu imali kovid.
Upitan zašto sve češće čujemo upozorenje da se proces vakcinacije usporava, prema Jankovićevim rečima za to realno postoje dva razloga.
„Moramo priznati da je zainteresovanost za vakcinaciju opala i da postoje opravdane sumnje koje su lako objašnjive: Ja sam apelovao da se spuste tenzije i da se ne ulazi u duel sa antivakserskim pokretom. Bilo bi sjajno da ljudi, koji imaju veliki autoritet, kao što su javne ličnosti i institucije nešto učine ili da makar imaju neutralno pozitivan stav o tome, mislim na SPC“, rekao je Janković.
On je dodao da je radio analizu vezanu za vakcinaciju zdravstvenih radnika koja je, kako kaže, kontraverzna, ali da je pratio strukturu kadra koji se nije vakcinisao.
„Na mojoj klinici većina je vakcinisana, najviše anesteziologa i medicinskih sestara je preležalo koronu, ali su se i vakcinisali. Međutim, ima dosta mladih doktorica i lekara, kao i sestara koje se nisu vakcinisale jer imaju određenu zebnju“, objasnio je Janković.
Analizirajući te podatke došao sam do toga da su „prizemne, odvratne poruke koje su dolazile do njih doveli do toga da mladi ljudi imaju dilemu da li da se vakcinisu ili ne“ .
„Razmišljaju o svojoj budućnosti i smatraju da je potpuno legitiman razlog njihov strah, da ne pristupe vakcinaciji iako smo mi ponavljali da se virus širi među mladom populacijom, a da umiru stariji pacijenti“, naveo je Janković.
Pogledajte celokupno gostovanje dr Radmila Jankovića u video prilogu:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar