Pre deset godina Kina je najavila inicijativu "Pojas i put" - interkontinetnalni, investicioni i infrastrukturni program u koji je bilo uključeno više od 100 zemalja. To je bilo u septembru 2013. godine u Kazahstanu. Taj projekat su mnogi nazivali "Novim putem svile". Gde je inicijativa "Pojas i put" u ovim trenutcima i to zbog aktuelnih najava našeg državnog vrha da uskoro u Peking, pored predsednika Srbije, ide i desetak ministara iz Vlade, te da su potpisivanja važnih ugovora u planu. Tim povodom gosti emisije "Među nama" su naučni saradnik Instituta društvenih nauka dr Ognjen Pribićević i Dimitrije Milić iz organizacije "Novi treći put".

„Ako bismo gledali obim sredstava koji je 2013. godine plasiran u različite države sveta pre svega kroz kredite, to jesu velike cifre. Ako pogledamo ono što su procene , govorimo o preko hiljadu milijardi plasiranih u različite države sveta. Međutim, kada pogledamo ovaj najavljeni skup gde ćemo imati različite lidere sveta, to bi pre bio parastos programa „Pojas i put“ iz razloga što za razliku od 2016. godine kada je taj program imao pik svojih investicija, od tada pa do danas imamo samo pad nizbrdo, gde praktično od kovid pandemije nema plasiranih sredstava, praktično je program stao „, rekao je Milić.

Upitan kome je sve to smetalo na početku kada se ta inicijativa pojavila, Pribićević je rekao da se svakako vreme promenilo i da je Kina sada u drugačijoj poziciji nego što je bila.

„To nije u interesu zapadnih zemalja, pre svega SAD, ali praktično ono što menja sve je rat koji se desio, a pre toga kovid. Kina je teško ekonomski pogođena, ima problema sa sektorom nekretnina, sa populacijom, Indijom, SAD. Ovo je potpuno novo vreme u odnosu na ono pre deset godina“, ocenio je Pribićević.

Celokupno gostovanje Ognjena Pribićevića i Dimitrija Milića u emisiji „Među nama“ pogledajte u videu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar