Sneg u Beogradu krenuo je da se topi s dnevnog reda, a prethodno je sa dnevnog reda gradske skupštine isparila tačka zbog koje su radnici Laste stupili u štrajk. To nije saniralo napetosti, pa je jutros došlo do okršaja odbornika, aktivista i privatnog obezbeđenja. Gradonačelnik Šapić ospednut LGBT tematikom objašnjava da mu je u redu da radnici obezbeđenja u javnoj instituciji izgledaju kao obijači trafika, a da kad se on povuče mogu da oblače i šareno. Glavna tema sednice bio je budžet, to se sad uz tuču već podrazumeva. Ispratili Đuro Svilar i Teodora Pivljanin, reporteri TV Nova.

Ne pada sneg da pokrije breg, već da svaka zverka pokaže svoj trag. Sneg danas nije padao, ali jeste bilo crvenih tragova. Ispred gradske uprave incidenti. S jedne strane opozicija koja je bojkotovala poslednje izbore u Beogradu i članovi inicijative Most ostaje, s druge, privatno obezbeđenje i policija. Ovi prvi u nameri da spreče izglasavanje budžeta, drugi da to omoguće. Sem guranja, odbornici Kreni-promeni razbijen je telefon i opet u režiji momaka pod kapuljačama.

„Ja sam trčala uz stepenice i samo sam ih sledila i tako sam se našla u njihovoj kancelariji, ja nisam znala gde oni beže. Oni su se sakrili iza svih odbornika i ja sam odbornicima saopštila, ovo su dva čoveka koji nemaju nikakve iskaznice i ko su oni i tražila sam da skinu kapuljače. Kad su pobegli u susednu kancelariju krenula sam da ih snimam, onda me je on povukao i poderao, istrgao mi je telefon i bacio od zid i razbio. Ja se nadam da ću iz telefona da izvučem te snimke“, kaže Jelena Mrkaja iz Kreni – promeni.

„Mi ovde imamo jedan manir postupanja vlasti, nedostaju dva minuta snimka sa naplatne rampe, ne rade kamere kada se ruši u Sava Mali i neko kaže da živi od politike, neko od rada, ali ova vlast živi zapravo od nedostatka dokaza. 1:04, 4:16 kriminalci kad su sa članovima SNS pokrivaju glavu, i oni se stide da budu sa naprednjacima“, kaže Savo Manojlović iz Kreni – promeni.

PROČITAJTE JOŠ:

Aleksandra Šapića danas nije bilo na sednici da pred odbornicima brani budžet Beograda težak 171 milijardu dinara, a podosta lakši od ovogodišnjeg. Sam je bio u Starom dvoru i govorio 65 minuta bez prekida. Najavljuje nove kružne tokove, parking mesta, besplatan prevoz, bazene i vrtiće.

„Malo je gradova na svetu u kojem se ne plaćaju vrtići, skoro mi je jedan prijatelj rekao, čak i u vreme komunista se vrtić plaćao. U naše vreme ne plaća se“, rekao je Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.

Pominjao je Šapić i crvenu farbu i crne uniforme obezbeđenja grada. Kaže dok je on gradonačelnik on će se pitati za boje, kad to ne bude, neka nose i uniforme u duginim bojama. Na crveno slovo, kao nikada do sada, sednica skupštine grada zakazana je na Božić, pa makar on ne bio onaj koji slavi većina Beograđana. Kao što je raskrstio sa crvenim autobusima, izgleda da je i crvenim trolejbusima proizvedenim u komunizmu odzvonilo.

„Ja mislim da trolejbuska infrastruktura i mreža je nešto što koči razvoj grada, da nam onemogućava da menjamo linije u skladu sa razvojem grada, da estetski nije lepa, da kvalitet te usluge bi bio bolji ukoliko biste imali čisto električno vozilo koje danas ima, da biste za početak otvorili nebo iznad Slavije, Takovske, Svetogorske itd, kada podignete glavu ne biste imali paukovu mrežu za Spajdermene, nego biste imali otvoreno nebo koje možete da vidite“, kaže Šapić.

A moglo se i na sednici skupštine grada videti i čuti štošta. Od makarona sa kupusom koje se poslužuju deci u vrtićima, a koje je lider pokreta Kreni-promeni poklonio predsedniku gradske skupštine Nikoli Nikodijeviću do saznanja da SNS odbornica i glumica Iva Štrljić zahvaljujući aktuelnoj vlasti najviše voli da se fotografiše na beogradskoj promenadi i u tržnom centru Galerija. Pre usvajanja dnevnog reda opoziocioni odbornici su tražili da se u raspravu uvrsti i izjašnjavanje o podršci studentskim blokadama, ali očekivano predlog nije izglasan. Budžet nazivaju farsom jer nije skrojen na korist građana, već po meri pojedinaca i firmi koje sarađuju sa SNS-om.

„Imamo jednu rekonstrukciju zgrade u Resavskoj 40 b za 40 miliona evra, imamo rekonstrukciju Kalenić pijace sa 22 miliona evra, imamo pijacu u Obrenovcu za 9 miliona evra i imamo svetsko čudo, verovatno skuplje nego što je autoput koji spaja Švedsku i Dansku, a to je linijski park koji se proteže na 4600 metara između Beton hale i Pančevačkog mosta za 90 miliona evra. Jedan dužni metar za 20.000 evra iz džepova građana Beograda“, rekao je Nenad Baletić iz Narodnog pokreta Srbije.

I Mila Popović iz Stranke slobode i pravde tvrdi da je gradski budžet koruptivan jer služi za, kako kaže, bogaćenje naprednjačke novokomponovane elite. Pa tako tvrdi da ćemo pored belih na ulicama grada imati i crne.

„To je ova parapolicija koju Aleksandar Šapić pokušava da formira u Beogradu, dakle da ozvaniči ove batinaše i kapuljaše koji maltretiraju studente, građane i aktiviste. Vidi se da u naredne tri godine se tri milajrde izdvaja za te parapolicijske snage. S druge strane ono što se vidi da mnogi projekti stoje i da će biti na čekanju. Neće još uvek biti završena glavna autobuska stanica, neće biti ništa od Bulevara Patrijarha Pavla u narednom periodu, metro kasni, dakle svi veći i bitni projekti u Beogradu stoje“, rekla je Mila Popović iz Stranke slobode i pravde.

Dok su jedni, pri glasanju podsećajući na studentski bunt i njegove razloge, dizali indeks, oni drugi na suparničkoj strani, iste nisu poneli. A doktor Šapić kaže – moja ostavka je na stolu.

Skupština Beograda raspravljala je o budžetu za narednu godinu. Tačka koja se odnosi na raskid ugovora za prigradski prevoz, koja je izazvala štrajk u Lasti, povučena sa dnevnog reda. Ipak, sednica je imala i svoju uvertiru.

Na vratima gradskog parlamenta ponovo scene guranja predstavnika inicijative „Most ostaje“, odbornika opozicije i privatnog obezbeđenja.

Priloge pogledajte na početku i u ovoj vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar