20. maja 2021. godine republički parlament usvojio je Zakon o rodnoj ravnopravnosti, a on između ostalog, predviđa da nakon tri godine njegove primene, počinje i obavezna primena rodno osetljivog jezika u obrazovanju, nauci i sredstvima javnog informisanja. Obaveza podrazumeva i sankcije. Ako ostavimo po strani debate koje smo vodili godinama u nazad o potrebi rodno-senzitivnog jezika, sada se otvara novo pitanje - sa čime ćemo se suočiti u praksi? Ko je spreman, da li su nas nadležni pripremili dovoljno? To u jutarnjem programu "Probudi se" analiziraju docent doktor Katarina Begović sa Katedre za srpski jezik sa južno-slovenskim jezicima Filološkog fakulteta i Sara El Sarag advokatica.

„Ako stupe na snagu jezičke odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti moj fakultet će, kao pravno lice, svaki put morati da plati penale svaki put kada se ja potpišem kao doktor a ne doktorka“ objasnila je Begović i naglasila da je „doktorka“ markira i izdvaja od njenih kolega koji su doktori nauka i ta titula, kaže, korelira sa znanjem koje neko ima a ne sa tim kojeg je osoba pola.

Naglasila je da ne želi da bude markirana na taj način jer je to jedna vrsta seksizma.

Podsetila je da su protiv pojedinih odredbi Zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji je izglasan večinom glasova poslanika, stala sva stručna tela koja se bave srpskim jezikom i propisivanjem jezičkih standarda.

Rodno osetljivi jezik jedna je od kockica u mozaiku vrednosti i standarda koje treba da usvojimo na putu ka Evropskoj uniji. Ali, u konkretnom slučaju ne samo da smo dostigli, već smo i nadmašili evropski standard.

Begović je ukazala da smo mi jedina država u Evropi u kojoj je ovakva upotreba rodno osetljivog jezika obavezna.

„Svuda u EU je to preporuka, nigde nije obligacija. U svim tim pravilnicima EU, uključujući i onaj koji se odnosi na hrvatski standard, koji je strukturno nama najbliži, eksplicitno se navodi da treba izbegavati paralelne forme gde god je to moguće“, ističe ona.

„U zakonu za kršenje odredbi koje se odnose na upotrebu rodno osetljivog jezika u organima javne uprave i korišćenje rodno osetljivog jezika u udžbenicima propisane su novčane kazne od 5.000 do 150.000 dinara“, navela je Sara El Sarag.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Da li građani koriste rodno senzitivni jezik?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar