Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije će se jednosatnom obustavom rada u svim školama u Srbiji, solidarisati sa kolegama iz Hemijsko-prehrambene i tekstilne škole (HPTŠ) „Uroš Predić“ u Zrenjaninu. U jutarnji program "Probudi se" uključio se predsednik sindikata te škole, Milan Galić
„Gradonačelnik Zrenjanina je odbijanjem davanja saglasnosti na plan upisa za školsku 2024/25. godinu HPTŠ „Uroš Predić“ iz Zrenjanina grubo prekršio svoja ovlašćenja i najavio gašenje te škole. Mi nećemo biti kočničari reformskih poteza, ako se do njih dolazi transparentno, nakon stručne rasprave i socijalnog dijaloga sa sindikatima. Nijedno od ovih načela nije poštovano od strane gradskih vlasti u Zrenjaninu“, poručio je Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije.
Predsednik sindikata škole Milan Galić u jutarnjem programu „Probudi se“ podseća da je Grad Zrenjanin bez konsultacija sa zaposlenima doneo odluku da se ova škola rasformira, a obrazovni profili izmeste u Medicinsku, Srednju poljoprivrednu i Tehničku školu u istom gradu. Uprava Grada nije dala saglasnost na predloženi Plan upisa đaka u školskoj 2024/2025. godini čime će ta škola sa dugom tradicijom postati prošlost Zrenjanina.
On ističe da je takva odluka doneta „na osnovu elaborata koji niko nije video“ i kako im je rečeno da su članovi Saveta za obrazovanje podržali ideju gašenja škole, „jer je skupa za održavanje i nema dovoljno đaka“.
„Rastakati ovakvu školu, sa svim ovim ljudima, učenicima, vrednostima, značajem, istorijom – nije ni dobro ni pametno, ni racionalno. Ostavljati ovde prilagođen prostor i opremu koja je potrebna nama, a stvarati nove i potrebne uslove za verifikaciju i realizaciju nastave naših profila u drugim školama, nije racionalno niti logično“, smatra Galić.
Podsetio je na to da Grad nema pravo da donosi ovakve odluke, već je za njih zadužena Pokrajina. Zaposleni su, kaže on, takođe, doveli u pitanje ideju gradskih vlasti da se rasformiravanjem njihove škole rešava pitanje malog upisa, za koji smatraju da ga treba rešavati na drugi način.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Lekcije koje se ne mere novcem – koliko Srbija ulaže u obrazovanje?