Kraljevina Esvatini isprsila se kada mnogi to nisu smeli i zato je kralj te daleke, ali nama prijateljske zemlje sa juga Afrika posetio Srbiju. Trgovinska saradnja nije velika, ali se otvaraju kako smo čuli, sjajne perspektive. Kralj je tokom vikenda obilazio Srbiju. Reporter Dnevnika Željko Veljković nije mogao da propusti posetu živopisnog monarha, kao i da istraži, ko nam je to stigao u goste.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da je „bezgranično zahvalan“ kraljevini Esvatini što je u teškim trenucima za Srbiju pokazala solidarnost s njom, „kad je to mali broj zemalja smeo, isprsili su se u zaštiti našeg teritorijalnog integriteta i poštovanju rezolucija Ujedinjenih nacija“. Na zajedničkoj konferenciji za štampu u Beogradu sa kraljem Esvatinija Vučić je rekao da „onima kojima je važno samo kad ovde dođu veliki evropski lideri, kažem da sam veoma ponosan što mogu da ugostim kralja Msvatija Trećeg i druge afričke lidere“ jer „Afrika je jedan od ključnih kontinenata, to je kontinent naših prijatelja, bratski“.
Vučić je naglasio da pedesetak afričkih zemlja ima ugovor o slobodnoj trgovini tako da saradnja sa Esvatinijom pruža velika mogućnost za proizvode Srbije, pa će delegacija njenih ministara do kraja godine posetiti tu zemlju.
Vučić je ocenio da su velike mogućnosti za saradnju sa Esvatinijom, naročito u poljoprivredi, nauci, softverskoj tehnologiji. Rekao je i da će kralj Msvati Treći posetiti nekoliko gradova u Srbiji i upoznati se s namenskom industrijom.
Predsednik Srbije je rekao i da će se Srbija i Esvatini uvek konsultovati o pitanjima na međunarodnom planu i uzajamno se podržavati, napomenuvši da će „Srbija znati da uzvrati na prijateljstvo koje je ta slobadarska zemlja prema njoj pokazala“. Predstavnici ministarstava dveju država su danas potpisali niz dokumenta o saradnji u trgovini, visokom obrazovanju, informatičkoj tehnologiji, telekomunikacijama, turizmu.
Impozantni Erbas A 340 u kojem kralj obično putuje sa više od stotinu slugu dočekao je stari prijatelj afričkih naroda. Imao je tako priliku da prvi u zemlji domaćina pozdravi kralja Evatinija Msvatija Trećeg i da prvi upozna kraljevu najnoviju, šesnaestu suprugu, ćerku bivšeg Južnoafričkog predsednika Jakoba Zume.
Doček za kralja uobičejeno formalan, posebno kad se uporedi sa ispraćajem iz Afrike na put u daleku Srbiju.
A u Beogradu kralj Esvatinija imao je tete a tet susret sa predsednikom Srbije, dvojica lidera prisustvovala su razmeni niza bilateralnih sporazuma, a prisustvovali su i poslovnom forumu. Šta znamo o zemlji sa kojom smo prošle godine imali trgovinski razmenu manju od 200 hiljada dolara?
„Za one koji ne znaju, Esvatini je zemlja na jugu Afrike, okružena Južnoafričkom Republikom i Mozambikom. Divna zemlja, divnog naroda“, poručio je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Gost je ostao u Srbiji tri dana, plan posete je samo rastao.
„Srećan sam što će njegovo veličanstvo kralj Msvati Treći obići i Novi Sad i Kragujevac, ali smo sad ubacili na jedan inače već naporan plan, ubacili smo i nove tačke. Njegova je velika želja, osim da se upozna sa našim naučno-tehnološkim parkovima poput ovog u Novom Sadu, Biosensom, institutima našim, obilaskom superkompjutera i dejta centra u Kragujevcu. Mi smo danas razgovarali i ja sam, uz pomoć gospodina Miloradovića pokušao da predstavim i deo naše namenske industrije, pa ćemo se i time baviti mislim tamo u ponedeljak“, rekao je Vučić
Kralj oduševljen Srbijom, kao Tito u poznatoj anegdoti kad se prvi put našao u nekom mestu pa rekao da je mnogo napredovalo otkad nikad nije bio ovde.
„Srećni smo što u Srbiji vidimo značajan napredak u razvoju i infrastrukturi. To pokazuje da ovu zemlju ka većim visinama vodi snažno rukovodstvo“, poručio je NJKV Msvati Treći, kralj Esvatinija.
Snažni lider domaćin nije znao kud će od sreće zbog blagostanja koje će početi sad kad počnemo saradnju sa zemljom u kojoj je bogata samo kraljevska porodica, dok nešto više od milion stanovnika ostvarije BDP nešto manji od četiri hiljade dolara po glavi stanovnika.
„Mnogo toga smo tek otvorili i tek ću moći za dva ili tri dana da kažem šta smo sve dogovorili, osim što smo već čini mi se uspeli da napravimo plan da do kraja godine gospodin Popović predvodi jednu delegaciju uz više ministara iz Vlade Republike Srbije koji će da posete Esvatini i da se dogovore o konkretnim oblicima saradnje posle svega što budemo zajedno proučili“, rekao je Vučić.
„Naše Vlade ispitaće mogućnosti za uspostavljanje direktne avionske veze između Srbije i Kraljevine Esvatini, što bi moglo značajno da unapredi našu saradnju, turizam i razmenu roba“, poručio je NJKV Msvati Treći, kralj Esvatinija.
Kralj koji je u Srbiju došao sa šesnaestom suprugom, ostalih 15 će zbog brojnih obaveza moći da vidi tek posle februara, ali još pamti posetu jedine aktuelne prve dame Srbije.
„Voleo bih da se još jednom zahvalim za značajnu posetu njene ekselencije, prve dame Srbije Tamare Vučić Esvatiniju. Njena posvećena podrška izgradnji kuća za siromašne porodice u našem kraljevstvu dokaz je duha solidarnosti koji definiše naše odnose“, rekao je NJKV Msvati Treći, kralj Esvatinija.
Za pitanja novinara nije bilo prilike prilikom obraćanja kralja i predsednika. Ništa čudno, kad je tu gost iz zemlje koja se smatra poslednjom apsolutističkom monarhijom u Africi. Zemlje u kojoj je 2021. tokom protesta protiv kralja Msvatija ubijeno 46 ljudi prema izuveštajima Human Rights Watcha, zemlje u kojoj se novinari proglašavaju teroristima. Iz Južnoafričke Republike u kojoj je u egzilu zbog progona, za Dnevnik govori Martin Diamini, urednik istraživačkog portala Swazilend News.
„Esvatini je apsolutistička monarhija kojom vlada kralj Msvati. Političkim strankama zabranjeno je da učestvuju na izborima i svako drukčije mišljenje se kažnjava. Članovi političkih partija često bivaju uhapšeni, mučeni ili čak ubijani. Mogli smo da svedočimo i ubistvu advokata koji se borio za ljudska prava prethodne godine“, rekao je Zweli Martin Dlamini, urednik Swazilend News.
Esvatini je tako još jedan nedemokratski prijatelj Srbije u kojoj demokratija bledi.
„U Esvatiniju ne postoje medijske slobode, mediji ne mogu da izveštavaju o problemima u kojima žive obični ljudi. Ja sam se bavio izveštavanjem o korupciji u Esvatiniju i često dolazio do podataka o odgovornosti vlasti. Zato sam sada u egzilu jer novinari završavaju na sudu baš kao i svi drugi koji se u mojoj zemlji bore za ljudska prava“, kaže Dlamini.
Ubistva protestanata, političkih protivnika, hapšenje i progon novinara, sve to Srbija ne primećuje i u goste prima afričkog krvnika čija je jedina zasluga to što je njegova zemlja prošle godine otpriznala Kosovo.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Vučić o poseti kralja Esvatinija