Predsedniku Kine Si Đinpingu i formalno je poveren treći mandat na mestu generalnog sekretara Komunističke partije, čime je postao najmoćniji kineski vođa posle Mao Cedunga. Šta ovaj izbor znači za Srbiju, šta za svet a prvenstveno šta znači za Kinu. da li ova zemlja ide ka nacionalizmu i hoće li oni biti najveći dobitnici sukoba između Zapada i Rusije. Na ova pitanja u emisiji "Probudi se" odgovarao je Stefan Vladisavljev, programski koordinator Beogradskog fonda za političku korektnost.
„Ovaj reizbor se ne naziva slučajno istorijskim i neupitno je pokazatelj dalje centralizacije moći, kojoj svedočimo poslednjih deset godina u okviru NR Kine. Od dolaska na vlast 2012. godine Si Đinping je najpre kroz jednu seriju unutrašnjih konflikata u samoj partiji, čišćenje korupcije koja je bila problematična za Komunističku partiju u periodu pre njegove vladavine a zatim i uklanjanjem svih onih koji bi mogli da budu potencijalni politički protivnici, počeo da učvršćuje svoju vlast unutar partije. Nakon toga, vlast je preneo na celokupno društvo, gde svedočimo jednoj unifikaciji Kine kao države, po nacionalnim i ideološkim osnovama. Ako danas u Kini razmišljate drugačije od onog što propisuje Komunistička partija vi zaista možete da budete u problemu“, objašnjava Vladisavljev.
Podseća da je ovo odabir za treći mandat a ne za doživotnu vladavinu Si Đinpinga koji će tehnički za pet godina morati da dobije potvrdu svog mandata.
„Ovo je bio kongres Komunističke partije, a ne smemo da zaboravimo da ona ima 96 miliona članova, tako da je ovo kongres koji ima više ljudi nego mnoge države na svetu stanovnika“, kaže Vladisavljev.
Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar