Predsednik Aleksandar Vučić najavio je uzimanje franšiza nekih od najeminentnijih svetskih univerziteta jer, kako je rekao, deo mladih odlazi iz zemlje jer smatraju da nemaju dovoljno dobar univerzitet. Kako se dovode franšize svetskih univerziteta, da li naši fakulteti nisu dovoljno dobri pa nam treba i to, da li bi strane franšize podigle kvalitet fakultetskog obrazovanja ili je sve izborni marketing. U jutarnjem programu televizije Nova o tome su govorili Srđan Verbić, bivši ministar prosvete i Branko Kovačević, bivši rektor Beogradskog univerziteta.
Branko Kovačević je ocenio da je najava predsednika o franšizama svetskih univerziteta samo jedna od predizbornih aktivnosti kako bi se mladi animirali da glasaju.
„Što se tiče stranih univerziteta mi smo na tom tržištu od 2003. godine kada je premijer Zoran Đinđić popisao sporazum o pristupanju našeg obrazovnog prostora evropskom i tako je počela naša saradnja sa vodećim evropskim univerzitetima, koja se kasnije proširila i na svetske univerzitete. Imamo otvorena vrata. Ovde postoji fondacija Tempus Erazmus koja rukovodi stotinama projekata iz oblasti obrazovanja gde učestvuju i naše obrazovne institucije sa svetskim“, podsetio je Kovačević.
Verbić bi voleo da vide neke strane fakultete kao alternativu našim ali misli da ih nije realno očekivati.
„Ne postoji izražena potreba za nekim novim univerzitetom. To da mladi odlaze iz zemlje zbog boljih fakulteta nije čak ni procena. Voleo bih da postoji neka studija na osnovu koje bi videli da nama treba još jedan univerzitet. Mislim da je ovo izrečeno u sklopu kampanje i da iza toga ne stoji nikakva ozbiljnija procena“, smatra bivši ministar prosvete.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: PUSTE LISTE – Zašto nam fakulteti ostaju bez studenata?