Igra se toplo-hladno. Hladna je retorika prema pobunjenim studentima od strane vlasti - toplo je ono što se pokušava u kontekstu njihovih zahteva, pa i preko toga - stambeni krediti, pa malo besplatnog prevoza itd. U kakvoj je poziciji vlast u emisiji "Među namam" objašnjava Nikola Parun, politikolog.

Studentski pritisak je ubedljivo najveći – ali da li je to i jedini problem za vlast. Politikolog analizira šta su studenti još otvorili kao temu, zato što ovo deluje i kao buna protiv korupcije i nasilja u društvu za koju su se zakačili mnogi.

Parun se osvrće i na to da li je organizovanost studenata, istrajnost, odlučnost nešto novo, jedan novi društveni impuls koji je vratio „u igru“ društvenu kategoriju koju su mnogi kritikovali kako je ništa ne zanima i funkcioniše u nekom svom svetu.

Kao aktivni tviteraš Paru je pokušao i da razreši za dilemu jučearšanjeg dana na X mreži – Poruka Novaka Đokovića. Podrška, nije podrška studentima, on komentariše šta je on tu video i da li razumete toliku debatu o njegovom stavu.

Gost „Među nama“ objašnjava da li vlast ima problem da razume te mlade ljude, znamo da je Vučić vrlo precizno uvek „gađao“ određene kategorije stanovništva i njima se obraćao. Parun priznaje da li deli utisak da sada postoji problem, kako da se priđe tim mladim ljudima koji imaju od 18 do nekih 24,25 godina i jesu li oni enigma za vlast.

Parun smatra da nije isplativ plan stavljanja studenata „na ignor“ pod parolom: sve smo zahteve ispunili, ta tema je završena – neka oni rade po svom, sve dok nema nasilja.

Pokušano je i sa onim starim narativom: plišana ili obojena revolucija, rušenje države parama iz inostranstva, sa Zapada itd, te politikolog ističe kako se u toj jednačini objašnjava činjenica da je Vučić partner zapada, da je juče bio u Briselu, da je bio u Nemačkoj nedavno…
Parun se referiše na to da li je taj narativ usmeren samo ka onima u Srbije koji imaju zazor od tih pojmova.

Politikolog analizira pšta je politički ugao ove priče u najkonkretnijem obliku. Standardno – izbori su do sada u kritičnim situacijama uvek bili na prvom mestu, sada deluje da nisu, te Parun komentariše koliko to unosi konfuziju – za sve političke aktere i vlast i opoziciju.

Tu su i priče o prelaznoj vladi, što je Vučić odbio i praktično otpisao kao mogućnost. Umesto toga neki mediji pišu „da mu je dozlogrdilo“ i da će podneti ostavku – Parun analizira čemu služi taj spin ili mogućnost.

Da li je sve ovo što se dešava u Srbiji i dalje daleko od međunarodne javnosti? Slušamo priče o otvaranju klastera u januaru ili februaru, litijum je tu, slušamo priče o sankcijama NIS-u.

Za kraj gost TV Nova porućuje na koji način sve to utiče na krajnji ishod krize u Srbiji.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Newsnight: Raspustom na blokade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar