Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio krivice biznismena i vlasnika "Delta holdinga" Miroslava Miškovića i njegovog sina Marka, koji su bili osuđeni za utaju poreza. Ukoliko Miškovići odluče da tuže državu, građani će platiti milonsku odštetu.
Reporter: Đuro Svilar
12. decembra 2012. uhapšen je Miroslav Mišković i njegov sin Marko pod sumnjom da su zloupotrebom službenog položaja izvlačili finansijska sredstva i imovinu iz privatizovanih putarskih preduzeća, čime su nezakonito pribavili korist više od 30 miliona evra. Tadašnji prvi potpredsednik vlade ispunio je svoje predizborno obećanje.
„Mnogo mi je važnije da se u Srbiji pokazalo dve stvari, a to je da ne postoje zaštićeni, ne postoje nedodirljivi i druga stvar je da je država jača od svakog od nas“, rekoa je 2012. godine prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Nakon nepunih 10 godina, Miškovići, Miroslav i Marko dočekali su dan kada su nadjačali optužnicu države jer ih je Apelacioni sud pravosnažno oslobodio za utaju poreza.
„Svi su znali da je tadašnji lider pobedničke stranke na izborima zloupotrebio policiju i tužilaštvo da bi jednom poslovnom čoveku napakovao nešto čega u pravnom sistemu nema kao lošeg posla. Radilo se o jednom par ekselans političkom procesu osmišljenom da bi se kroz navodnu borbu protiv tajkuna, koji pljačkaju Srbiju, dobili glasovi birača“, navodi ekonomski novinar Miša Brkić.
„Mi svi znamo da je i predsednik države, tada premijer, komentarisao i početak postupka i prvu presudu koja je doneta u tom postupku, a kasnije i neke događaje vezane i za sam sudski postupak, počev od promene predsednika Vća do visine određenog jemstva itd. To zaista može da stvori utisak da je sud radio pod određenom vrstom pritiska ili očekivanja koja su dolazila iz sfere šire javnosti i iz sfere politike“, ukazuje Omer Hadžiomerović, sudija Apelacionog suda u penziji.
Može li se onda očekivati da će prema mišljenju mnogih politički proces protiv Miškovića koštati građane Srbije zbog sudskog spora koji je država izgubila?
„Ja bih više voleo da kod nas postoji ona vrsta pravosudnog sistema kakav postoji u anglosaksonskom pravu, a to je da tužilac svojom imovinom i svojim kapitalom odgovara u ovakvim slučajevima kad izgubi spor. Ta partija koja je počela svoju vladavinu borbom protiv tajkuna stvorila je bar 20 tajkuna koji očigledno pljačkaju Srbiju, a niko ništa ne preduzima tim povodom“, napominje Miša Brkić.
Brkić smatra da ukoliko Mišković odluči da tuži državu za dane provedene u zatvoru i izgubljenu dobit kompanije, odšteta koju će građani Srbije platiti kroz državni budžet biće milionska i to u evrima. S druge strane, Omerović podseća da su pri podizanju optužnice protiv vlasnika Delte mnogi upozoravali da se ona ne zasniva na valjanim dokazima.
„Sud po Zakoniku o krivičnom postupku stupa na scenu tek kada bude podignuta optužnica i njegov prvi zadatak je da ispita da li uopšte ima osnova da se krene u sudski postupak. Zato ja apelujem uvek na sudove i sudije da dobro pogledaju i posebnu pažnju posvete potvrđivanju optužnice. Da li uopšte ima osnova da se uđe u sudski postupak, a s druge strane da bude potpuno jasno šta će se u postupku dokazivati“, navodi Omer Hadžiomerović, sudija Apelacionog suda u penziji.
U međuvremenu oglasio se i Delta holding koja tvrdi da je presudom potvrđeno da je poslovanje osnivača Delta holdinga Miroslava Miškovića u potpunosti zakonito i prema važećim propisima.
„Presudom se, naravno, ne mogu ukloniti ni gorak ukus, ni objektivne posledice bezmalo decenijske kampanje kojoj je bio izložen vodeći domaći preduzetnik i Delta holding kao jedna od najvećih i najuspešnijih kompanija u regionu“, piše u saopštenju i navodi da daljih oglašavanja na ovu temu neće biti.
Pogledajte ceo prilog u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar