Nakon što su Evropska komisija, američki Kongres i Bela kuća svojim službenicima izdali zabranu pristupa društvenoj mreži "Tiktok", koja je inače u vlasništvu kineske fimre "BiteDance", poslednjih dana tim putem su krenule i neke evropske države.

Posle Danskog javnog servisa i britanski BBC je svojim zaposlenim savetovao da ne koriste ovu društvenu mrežu zbog straha od špijunaže od strane kineske vlade. O tome u emisiji „Među nama“ govorili su bivša novinarka BBC-a Danica Ilić, novinar Glasa Amerike Milan Nešić i marketing stručnjak Gorana Risteski.

PROČITAJTE JOŠ:

Milan Nešić je rekao da oko 4 miliona preduzeća u Americi sarađuje sa Tiktokom, a da 150 miliona američkog stanovništva su korisnici ove mreže, što je oko 30% njihove populacije.

„Kineske vlasti tvde da ne postoje nikavi dokazi da njihova vlast može zloupotrebljavati podatke američkih građana, a što je u suprostnosti sa podacima koje ima FBI“, rekao je Nešić.

Danica Ilić upoznala je da postoje slučajevi dva novinara iz Amerike čije su lokacije kretanja otkrivene putem Tiktok aplikacije, ali i da postoje druge aplikacije i mreže koje rade slične stvari.

„Zanimljiv primer je i aplikacija ‘Grinder’ koja je veoma popularana među lgbt zajednicom. Prvobitni vlasnik je bila kineska firma i Amerikanci su ih naterali da je prodaju američkoj firmi. Kada se to dogodilo jedna izuzetno konzervativna katolička grupacija je to iskoristila da prati svoje sveštenike koji su koristili aplikaciju“, tvrdi Ilić.

Gorana Risteski tvrdi da ukoliko običan građanin nije neka osoba od interesa kineskoj vladi nema potrebu za strahom.

„Iste podatke koje dajemo Tiktoku kada otvorimo nalog dajemo i Fejbusku, Instagramu, tačnije Meti. Sve društvene mreže prate svoje korisnike na isti način, nije na Tiktoku neki drugi način u pitanju“, dodaje Risteski.

Ceo prilog pogledajte u videu iznad teksta.

***

BONUS VIDEO: Mina Lazarević čezne da vam kaže…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar