Platforma "Zdravitas", predstavljena kao rešenje za praćenje fizičkog razvoja učenika od trećeg razreda osnovne do kraja srednje škole, našla se u središtu javnih polemika. Njena primena izazvala je oštre reakcije prosvetnih radnika od kojih se zahteva dodatno radno angažovanje, a sada se postavlja pitanje - koliko ovaj projekat zapravo košta poreske obveznike?!
Prema dostupnim podacima, uvođenje platforme „Zdravitas“ koštalo je poreske obveznike 350 hiljada evra. Iako je Ministarstvo prosvete ubeđeno da će projekat unaprediti praćenje zdravlja dece u školama, mnogi se pitaju da li je ovaj trošak opravdan, posebno s obzirom na brojne tehničke i pravne kontroverze.
„Većina tih podataka već postoji, dakle ako pričamo o visini, težini, itd… Oni postoje kroz sistematske pregleda. Ove podatke: koliko ko trči, nastavnici imaju. Navodi se da je ovo za neke potrebe praćenja istraživanja“, kaže Nikola Ćurčin iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika i dodaje da vi ovde vezujete direktno ime i prezime učenika sa njihovom visinom, težinom, koliko može brzo da trči, dakle, ne statistički da kažemo u jednom odeljenju prosečna težina je 45 kg unesemo sve težine, polna struktura, godište.
„Ovde se lično vezuje za svakog učenika. Postavlja se pitanje za koje istraživanje je potrebno lični podaci svakog učenika“, poručje Ćurčin.
Ministarka prosvete, Slavica Đukić Dejanović objasnila je da će se kroz ovu platformu pratiti motorički razvoj dece i ostale komponente ličnosti dece, dodajući da rana detekcija u 70% slučajeva kod preduzetih stručnih mera popravlja poteškoću koju dete ima. Međutim, postavlja se pitanje: Da li uopšte takvo merenje može da se izvrši da bude relevenatno?!
„Nastavnici treba da imaju prostor od 50 ili 60 metara u svakom dvorištu u kom će se meriti, sa ispravnim instrumentima, pritom nastavnici fizičkog još kako i tako imaju, ovde pričamo o svim učiteljima u školama, to je jedan zaista neozbiljan pristup“, kaže Ćurčin i dodaje koliko dvorišta u Srbiji ima pesak da se skoči u dalj, koliko dvorišta u Srbiji ima liniju od 60 metara po kojoj može da se trči, dakle i pritom to ima sve rok da se uradi tri nedelje.
Savez učitelja Republike Srbije napravio je istraživanje od 2.811 ispitanika da bi ispitao stavove zaposlenih u školama povodom novog projekta.
„71% ispitanika uopšte ne razume svrhu i cilj projekta „Zdravitas“. Većina učitelja kaže, 35% ispitanika je izjavilo da u svojoj školi ili izdvojenom odeljenju jer mnoge škole su male seoske škole nemaju pristup internet odgovarajućem kvalitetu. Na koji način onda da se unesu adekvatni podaci, kod kuće, za vreme radnog vremena ili posle?! Prosto zna se radno vreme svakog od nas“, kaže Suzana Mijušković, predsednica Saveta učitelja Republike Srbije.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije apelovao je na Poverenika za informacije od javnog značaja da ispita potencijalne zloupotrebe podataka o ličnosti, jer nastavnici smatraju da bi se prikupljanje osetljivih informacija moglo obiti o glavu kako njima, tako i učenicima.
Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Prosvetari – Prihvatamo izvinjenje ali ne odustajemo od zahteva