Dok se u Srbiji obeležava praznik novijeg datuma u svetu se od 2007. godine, odlukom UN-a, obeležava Međunarodni dan demokratije. Ima li se u Srbiji šta obeležiti, šta je od tih institucija ostalo i jesmo li uopšte demokratska zemlja? Na ta pitanja je u Dnevniku TV Nova pokušao dati odgovore glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans, Nemanja Todorović-Štiplija.

Todorović Štiplija je naglasio da je kvalitet demokratije u Srbiji sve gori, što međunarodne institucije koje se bave analizama demokratije, i kažu.

Na pitanje da li u Srbiji ima jasne podele vlasti na zakonodavnu, sudsku i izvršnu on kaže da po Ustavu postoji ali, dodaje da je glavni problem da li ona u praksi funkcioniše i kakva je međuzavisnost među te tri grane vlasti.

„Sa druge strane, kontrolni organi vlasti, koji su ranije bili vrlo nezavisni, ombdusmani, razni poverenici i REM, znamo kako funkcionišu u poslednje vreme. Demokratski principi su u Srbiji zakonski ispunjeni ali njihov kvalitet varira. Naravno, i u drugim državama variraju, naročito što se tiče slobodnih izbora ali i transparentnosti vlasti i njene kontrole“, naveo je on.

Ukazao je i na to da učešće građana u donošenju odluka govori koliko je neka država demokratska.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Iza vesti: Igor Bandović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar