Lideri Evropske unije podržali su kandidate za vodeće funkcije u novom sazivu briselskih institucija posle evropskih izbora. To su Ursula fon der Lajen, Antonio Košta i Kaja Kalas. Ursuli fon der Lajen je to drugi mandat na čelu Evropske komisije a Košta, bivši ptremijer Portugala naslediće Šarla Mišela na čelu Evropskog saveta, a Kaja Kalas, bivša estonska premijerka, preuzeće reesor spoljne politike i bezebdnosti od Žozepa Borelja a istovremeno će biti i potpredsednica Evropske komisije. Istovremeno se govori o proširenju EU u narednih pet godina. da li to ima značaja za Srbiju za Dnevnik TV Nova govorio je Nemanja Todorović Štiplija, direktor Centra za savremene politike i urednik portala Juropijan vestern Balkans.

Iako Mađarska kao jedan od glavnih prioriteta u predsedavanju Savetu Evropske unije navodi proširenje, ona ne može samostalno da ubrza proces evropskih integracija neke zemlje, pa ni Srbije s kojom gaji dobre odnose, ocenio je Todorović Štiplija.

Naglasio je  da je predsedavanje EU tehnički proces i da Mađarska ne može da sama pravi „neku svoju agendu“.

„Država koja u ovom trenutku predsedava u zajedničkom dogovoru sa državom koja je pre toga predsedavala i državom koje će biti naredni predsedavajući Savetom EU, dogovara agendu rada Saveta i svo ono zakonodavstvo ili sve one politike na kojima će se baviti u nekom narednom periodu. U tom smislu Mađarska nema neku veliku snagu da utvrdi svoju posebnu agendu“, kaže Štiplija.

Navodi da ona može to da uradi jedino sa državama sa kojima u partnerstvu radi u tom predsedavanju. Međutim, i tada, dodao je on, sve zavisi od svih država članica, odnosno šefova država i vlada koji sede u Savetu EU.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Novinar iz Njemačke objašnjava detalje istrage Ursule von der Leyen i veza s Pfizerom: “Ključ su te SMS poruke”

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar