Vlada Srbije usvojila je juče novu antikorupcijsku strategiju, dan nakon što je izveštaj Evropske komisije o vladavini prava, po ko zna koji put, pokazao na probleme korupcije u Srbiji, posebno u javnim nabavkama, na odsustvo efikasnog rada nezavisnih institucija, na uticaj izvršne i političke vlasti na pravosuđe. Transparentnost Srbija ocenjuje da nova antikoruptivna strategija ne pruža dovoljno garancija za otklanjanje nekih glavnih uzroka korupcije, čak ako taj dokument bude u potpunosti poštovan. O svemu tome za Dnevnik Tv Nova govorio je Nemanja Nenadić iz Transparentnost Srbija.

„U pripremi Strategije, tokom proleća 2023, izrađeno više kvalitetnih analiza rizika za pojedine oblasti, ali je samo deo tog materijala uzet u obzir pri izradi ovog akta, a izveštaj sa javne rasprave o nacrtu, organizovane prošlog leta, do danas nije objavljen“, naveo je Nenadić.

„S druge strane, primetno je da su u konačnom tekstu Strategije uvažene neke od primedbi koje je dala Evropska komisija, pa se ovaj dokument osvrće na prelazna merila iz Poglavlja 23 i preporuke GRECO“, naglasio je on uz pohvalu što je strategija uopšte doneta 5,5 godina nakon isteka prethodne.

Podsetio je da je Transparentnost Srbija još ranije predložila da ovu Strategiju, kao i prethodne (iz 2005. i 2013) donese Skupština, a ne Vlada, jer je samo na taj način Strategija mogla da predvidi obaveze za sam parlament, predsednika Republike, nezavisne državne organe i pravosuđe, kao i da predvidi promene u Ustavu koje bi bile od značaja za borbu protiv korupcije.

Kad je reč o represiji korupcije Nenadić je ukazao da nije pomenut ključni nedostatak sadašnjeg sistema – situacija u kojoj bez odgovora javnog tužilaštva ostaju brojne sumnje na korupciju iznete u javnosti, čak i u slučajevima kada su bile dokumentovane.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Projekat Jadar ozbiljna korupcionaška afera, radi povećanja profita Rio Tinta“: Stručnjaci o kopanju litijuma

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar