Izjava gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića da porodice stradalih na Železničkoj stanici u tom gradu „razumeju tragediju i ne osuđuju državu“ izazvala je lavinu reakcija. Pravnici kažu, porodice imaju zakonske osnove za tužbe protiv države, kao i pojedinaca koji u krivičnom postupku budu označeni kao odgovorni za pad nadstrešnice. Stručna javnost pridružuje se osudama i ukazuje, da propitivanje porodica o njihovim političkim stavovima nakon mesec dana od tragedije, predstavlja najmonstruozniji potez vlasti.
„Reč je o ljudima koji stvarno razumeju ovu tragediju i ne osuđuju državu, oni koji žele naravno da se otkriju krivi zbog onoga što se desilo. Ne, ne podržavaju na bili koji način. Ja da znam nisu se pojavljivali, nisu bili na protestima, samim tim ne podržavaju“, rekao je Milan Đurić gradonačelnik Novog Sada.
Izjavu gradonačelnika Novog Sada deo opozicije razumeo je kao vrhunac beščašća i političku zloupotrebu. Pitaju, da li je gradonačelnika neko od porodica stradalih ovlastio da istupa u njihovo ime. Po kom osnovu temelji svoje tvdnje, ili je po sredi neposredna poruka da ne pomisle da tuže državu. Profesor prava Bojan Pajtić postavlja dodatno pitanje.
„Da li je neko ljudsko biće i dokle ide monstruoznost predstavnika režima koji se ni mesec dana nkon smrti, nakon zločina 15 ljudi ne libe da maltretiraju porodice da ih lobiraju, da se bave time da li će uopšte izaći na proteste i da uznemiravaju porodice u jednim takvim tragičnim okolnostima“, pita se Bojan Pajtić, profesor Pravnog fakultetea u Novom Sadu.
Pravnici objašnjavaju po kom osnovu porodice mogu da tuže državu.
„Imaju pravo da od države potražuju naknadu štete koja je nastala propustom državnih organa koji su bili zaduženi da spreče da do te štete nastane. Država ne odgovara po osnovu krivice, postoji objektivna odgovornost je predviđena, za ovaj vid štete, tako da porodice osim što učestvuju u krivičnom postupku, mogu postaviti imovinsko pravni zahtev, mogu ostvariti naknadu štete, između ostalog i od države. Ukoliko u Krivičnom postupku bude utvrđena da postoji posebna dgovornost za pojedine vrste štete, pojedinih okrivljenih a da za to nije odgovorna RS onda će postojati mogućnost da traže naknadu štete od konkretnih ličnosti koje su konkretno optužene“, rekao je Veljko Milić pravni ekspert NDNV.
Pajtić podseća da ovo nije prvi put da vlast povlači neprimerene poteze i očigledne političke zloupotrebe, podseća na, kako kaže, sramno fotografisanje na grobljima.
„Kada oni sa pozicija vlasti na svim nivoima odu kod porodica koje su užasno unesrećene, i onda počnu u razgovore sa njima na temu da li podržavaju proteste, da li će tužiti državu,na temu toga da li smatraju da je država odgovorna 02:29 rez 02:47 pokušaj da nađu alibi u porodicama koje su unesrećene i nalaze se u najtežem trenutku u svom životu ne zaslužuje nikakav komentar“, rekao je Pajtić.
Prilog Radice Stevanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Izglasano poverenje gradonačelniku Novog Sada Milanu Đuriću uprkos incidentima
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare