Znate li šta je zajedničko i naučnicima i kuvarima? Eksperiment. Vrhunski majstori kuhinje napravili su gastronomske specijalitete eksperimentišući, a vrhunski naučnici promenili su svet svojim eksperimentima. Jedna od njih odlučila je da napravi uzbudljivu avanturu i da kuhinju pretvori u naučnu laboratoriju. Zato je napisala "Naučni kuvar", a ona je ovoga jutros bila gošća - Zorana Kurbalija Novičić je naučnica, doktorka bioloških nauka, mama i prva dobitnica prestižne stipendije Marija Kiri.
U programu TV Nova ona objašnjava kako je došla na ideju da priprediti ovakvu knjigu.
„Naučni kuvar nastajao je tokom poslednjih 14 godina mog roditeljstva. Igrala sam se sa decom, kojih sada ima troje, i davala im slobodu da dotaknu, prospu, omirišu, probaju. To je prednost rada u kuhinji, svi sastojci su jestivi.Deca su postala i prilično aktivna u kuhinji postavljajući pitanja poput: a zašto se led topi; a kako to da mleko moze da se pokvari; a odakle hlebu te rupice. I tako sam ja, radoznala naučnica, počela recepte da pretvaram u naučne oglede. Nije kod nas to bilo smuti pa prospi, mi smo postavljali hipoteze pa pokušavali da ih dokažemo ili opovrgnemo eksperimentima. Rezultat je uvek bio ukusan, bez obzira na to da li je hipoteza dokazana. Upravo tako je nastao Naučni kuvar“, svedoči Kurbalija Novičić.
U knjizi se nalaze recepti za spremanje vrhunskih jela, od slatkog do slanog. Tu možemo naučiti da spremimo domaće karamele, sladoled, zdrave varijante čipsa – nismo ni znali da postoji čips od kelja, do turšije, smutija i mekog hleba. Ova knjiga nas vodi i kroz čaroban svet začina i svaki recept tera na razmišljanje i promišljanje, te doktorka bioloških nauka objašnjava šta to sve možemo da naučimo kuvajući.
Kroz igru u kuhinji ideja je da najmlađi, uz vođstvo roditelja, nauče da paze na rokove namirnica, analiziraju sastav.
Prva dobitnica prestižne stipendije Marija Kiri svedoči kako je ona zavoleli nauku i da li je to bila ljubav od malih nogu ili joj je nešto drugo tokom godina inspirisalo da postanete naučnik i istraživač. Ova naučnica bila je i na upravo završenom Festivalu nauke gde je držala radionice Čokoladna nauka i Kvasac kao kućni ljubimac, reakcije dece su bile pozitivne, sada pojašnjava kako se njoj činio ovaj susret sa decom.
Ova knjiga je zapravo dokaz da je nauka svuda oko nas, zašto onda tako i ne posmatramo stvari? Kada vidimo limun, zašto ne istražimo zašto je kiseo, npr, Kurbalija Novičić analizira da li je razlog možda to što sve manje pitamo i promišljamo.
A kako je to u Švedskoj, ovde u Srbiji deca ne uče o nauci u školama na prijemčljiv način, lako razumljiv, pokazan, već uglavnom ostajemo pri tim starim metodama učenja isključivo iz knjiga.
Gošća „Probudi se“ je uživo u programu izvela i jedan eksperiment. Čitajući knjigu ekipa jutarnjeg programa odlučila seza eksperiment sa kvascem, te je na stolu spremila sve neophodne sastojke.
Naučni kuvar je tu da motiviše timski rad, posebno na relaciji roditelji-deca, ali i da podstakne samostalnost i samopouzdanje kod dece. Takođe, učina nas i odgovornošću, a jedan od njih je i kako da počistimo za sobom. U knjizi ima recepata i za sredstva za higijenu.
Zorana Kurbalija Novičić (Beograd, 1979) doktor je bioloških nauka. Živi i radi u Upsali (Švedska), u firmi Olink Proteomics (deo Thermofisher Scientific), a za sebe kaže da je hibrid naučnice i biznis lidera u globalnom okviru. Trenutno se bavi razumevanjem najpreciznijeg načina ranog otkrivanja bolesti kod ljudi, kao i njihovog lečenja. Ističe da je knjiga Naučni kuvar nastala kao spoj naučnog znanja, bogatog iskustva u naučnoj komunikaciji i izazova trostrukog roditeljstva. „Mama sam tri radoznalca sa kojima izvodim eksperimente u našem kuhinjskom labu. Najčešća reč u našoj kući je ZAŠTO, dok je odgovor ZATO zabranjen porodičnim pravilnikom“, otkriva autorka svojim čitaocima.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Evropski dan nauke – kako ga Srbija dočekuje?