Nasilnici sa protesta zaboravljen i nekažnjeni, prilog, emisija Među nama, Medju nama Nova S
Foto: Nova S

Bili smo svedoci policijske brutalnosti tokom julskih protesta 2020. Govorili smo i tome je li se država u dovoljnoj meri usprotivila prekomernoj upotrebi sile. Onda smo slične scene videli i krajem 2021, ali epiloga ni u tim slučajevima, izgleda, nije bilo. Štaviše, jedan policajac je možda nagrađen.

Reporter: Marko Novičić

Policajac Aleksandar Krstić, komandir stanice Savski venac, tokom ekoloških protesta u Beogradu bacio je ženu preko bankine autoputa. Tako je napao još jednog demonstranta. Neki bi rekli – prekomerna upotreba sile. Država ne kaže ništa. Barem ne da je javnost o tome obaveštena. Ali je zato do javnosti dospela informacija da je pomenuti policajac zaposlen u Rukometnom savezu Srbije, u kojem navodno prima mesečnu platu od 200 evra, a radi kao predsednik Komisije za bezbednost.

„Beogradski centar je podneo prijavu protiv tog službenika, podneli smo i pritužbu ombudsmanu povodom onih snimaka na kojima se videlo da on nezakonito postupa prema učensicima okupljanja iz novembra, međutim, epilog još ne znamo. Mi nismo obavešteni da se išta desilo. Ali to nije usamljen slučaj, to je prosto manir da se ovde istrage protiv policajaca  vode jako sporo. Po pravilu ne rezultiraju nikakvim kažnjavanjem…“, navode iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Ne treba zaboraviti ni policijsku brutalnost tokom julskih protesta 2020. Ostaje samo pitanje – kako i u kojoj meri oni koji pređu granice službenih ovlašćenja uspevaju da se sakriju u senci zaborava i na kraju ostanu nekažnjeni?

„Od svih slučajeva koji se prijave protiv policije, oko 80% njih ne dođe u sudsku fazu. Čak i više. A od tih koji dođu u sudsku fazu, između 80 i 90 bude kažnjeno uslovnom kaznom. Vrlo mali broj službenika bude kažnjen zatvorskim kaznama, mi smo poslednjih godina imali samo dva takva slučaja, otpuštenih iz službe praktično nema. Bilo ih je samo u slučaju prebijanja brata predsednika Vučića i brata ministra sadašnjeg Siniše Malog…“ smatra Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Bilo je slučajeva kada se policija ne bi ni pojavila na protestima ili bi se sklonila u stranu. Tada su građani mogli da osete i brutalnost ljudi koji su napadali motkama, čekićima, bagerima. Među onima koji su to pretrpeli na svojoj koži je Dušan Tufegdžić. Njega je u januaru, tokom blokade u Šapcu, čovek udario automobilom. Tom prilikom zadobio je povrede kičme i zgloba.

„Inspektori šabačkog supa su se smejali kada je mene onaj naprednjak nosio 15-ak metara na haubi, posle toga znam da su me zvali da dam izjavu, o dešavanjima na mostu tog dana, ja sam dao tu izjavu, i ništa posle toga više se nije dešavalo, niti znam šta se dešava sa tim predmetom, ja nisam podneo krivičnu prijavu, jer očekujem da to uradi tužilaštvo u Šapcu, međutim ne znam za to, znam samo da sam ja dobio krivičnu prijavu kao organizator nemira na šabačkom mostu“ kaže Dušan Tufegdžić, učesnik protesta.

Snežana Mišić Bogunović, žena prema kojoj se policajac Krstić poneo, malo je reći, neprimereno, nije želela da govori pred kamerama, ali nam je u telefonskom razgovoru potvrdila da je niko od nadležnih institucija ovim povodom nikada nije pozvao.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: Nova.rs u Frnacuskoj na promociji BMW i4

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare