Nedeljnik Radar objavio je saznanje da je brat jednog od osumnjičenih za ubistvo male Danke Ilić umro nasilnom smrću u policijskoj stanici, što je ustanovljeno i obdukcijom na Institutu za sudsku medicinu u Beogradu, a niko se od zvaničnika još nije oglasio. O ovom slučaju su u emisiji "Među nama" govorili novinar Radara Vuk Cvijić i advokat i bivši zamenik zaštitnika građana Miloš Janković.

Vuk Cvijić je na početku razgovora istakao da u ovoj tragediji još jednom vidimo slabost svih naših institucija, pre svega policije i tužilaštva.

„Vidimo da je u pitanju nasilna smrt i to ne samo da nije civilizacijski i da je krivično delo, nego je i kontraproduktivno za samu istragu jer se tako ne otkriva zločin“, rekao je novinar Radara i dodao da „vidimo neobična dešavanja oko istrage, da tužilaštvo izlazi sa nekim saopštenjima, a kada je u pitanju ova nasilna smrt tužilaštvo ćuti“.

„Ono što znam i što sam napisao za Radar, jeste da je tužilac odmah nakon obdukcije obavešten da je osoba D.D. preminula nasilnom smrću, a preliminarno pre toksikoloških analiza obavešten je usmeno da je u pitanju nasilna smrt“, navodi Cvijić.

On kaže da je tužilac još tada mogao da preduzme predistražne radnje.

„Vidimo da se to još ne dešava, oni su čekali zvanični nalaz koji je stigao u ponedeljak i samo su izdali saopštenje da će ga razmotriti i obavestiti javnost o sledećim koracima“, kaže novinar Radara.

Vuk Cvijić se osvrnuo i na Evropski komitet za sprečavanje torture koji je krajem januara napravio novi izveštaj i ukazao na brojne probleme torture u pritvoru, zatvoru i policijske torture.

„Imamo primere u izveštaju da su ljudi koji su uhapšeni za vreme demonstracija, brutalno tučeni i terani da potpisuju izjave o terorizmu i državnom udaru. Nisu ih tukli samo na licu mesta nego i u stanici da bi priznali“, kaže on i zaključuje da se „metodi mučenja ponavljaju u različitim slučajevima što je nažalost postala praksa u Srbiji“.

Advokat i bivši zamenik zaštitnika građana, Miloš Janković kaže da se ovde govori o nekim aspektima koji su naknadno nastali, a koji mogu da kompromituju postupak istrage.

„Nakon smrti osumnjičenog policija izdaje saopštenje u kom ukazuje da je lice u tri sata ujutru umrlo prirodnom smrću, naglašavaju se aktivnosti policije i lekara koji su vršili reanimaciju“, navodi Janković i dodaje da je to saopštenje „izazvalo nedoumicu u javnosti“.

„To je bilo saopštenje koje je, u kontekstu prethodnih saopštenja policije, kod mnogih građana u javnosti izazvalo neku nedoumicu. Tu imamo problem postupanja policije i veliki problem zdravstvenih radnika“, ističe advokat.

Janković je na kraju objasnio i kako bi policija trebalo da postupa po zakonu i kada može da primenjuje silu.

„Policija je zakonom ovlašćena da preduzima silu, da koristi sredstva prinude i to nije samo pravo nego i obaveza, ali u situacijama kada je to neophodno, kada su ispunjeni uslovi propisani zakonom i zakonskim propisima“, ističe on.

Janković je naveo da je primena sile od strane policije dozvoljena u konkretnim slučajevima i da ta sila mora biti poslednje sredstvo.

„Sila ne može da se primenjuje od onog momenta kada je određeno lice sputano i podvedeno pod vlast onih koji primenjuju tu silu, od tog momenta nema primene sile“, zaključio je na kraju.

Celo gostovanje pogledajte u videu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar