Ministarstvo poljoprivrede radi na izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti hrane i donošenju Zakona o službenim kontrolama, pa bi trebalo da se uvede i novi termin - prevare u hrani. Najčešći vid prevare je dodavanje jeftinije sirovine, koja će zameniti skuplju, a analize pokazuju da spornih proizvoda ima najviše na pijacama.
Da li će izmene zakona sprečiti prevare u hrani i šta su najveći problemi u ovoj oblasti u Srbiji, u jutarnjem programu „Probudi se“ pitamo Nenada Bumbića, predsednika udruženja Zaštita Potrošača.
On komentariše kako vidi predložene izmene Zakona o bezbednosti hrane, posebno na uvođenje termina „prevare u hrani“ i da li je ovo rešenje za nagomilane probleme u ovoj oblasti. Takođe pojašnjava koje su najčešće prevare u hrani s kojima se potrošači suočavaju u Srbiji.
Bumbić pojašnjava da li je postojeći sistem inspekcija dovoljan da otkrije i spreči prevaru u hrani i šta bi, po njegovom mišljenju, moglo da se unapredi i postoji li podatak da inspekcija u Beogradu mesečno prima do 2.600 prijava zbog hrane kao i šta to govori o stanju na tržištu.
„U Evropi postoje više nezavisnih laboratorija koje kontrolišu kvalitet proizvoda. U trgovinskom lancu bi trebalo da postoji osoba koje je zadužena za kvalitet“, ističe Bumbić i ukazuje na to koliko su potrošači u Srbiji svesni problema lažnog deklarisanja proizvoda i da li bi im više informacija pomoglo da budu oprezniji.
Predsednika udruženja Zaštita Potrošača tekođe objašnjava a li postoji dovoljno transparentnosti u vezi sa poreklom i sastavom proizvoda u Srbiji i koliko je teško potroš.ačima da saznaju pravu informaciju o onome što kupuju. Nedavno je otkriveno da je Evropol zaplenio ogromnu količinu različitih vrsta robe kojima je menjan rok trajanja, te gost „Probudo se“ ističe koliko je to učestala praksa kod nas, a posebno kod proizvoda koji su deo osnovnih potrošačkih korpi.
„Naša tržišna inspekcija ne radi provere kao trajni kupac“, ističe Bumbić.
Jedno od predloženih rešenja je uvođenje Evropske mreže za razmenu informacija i saradnju u oblasti bezbednosti hrane. Gost „Probudi“ se dao je svoje mišljenje kako bi ova mreža doprinela bržoj i efikasnijoj zaštiti potrošača u Srbiji.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Trgovinski lanci dizali cene više od inflacije, potrošači neće biti obeštećeni
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare