Počela je sezona grejanja, a to znači i aktiviranje grejalica, peći, loženje šporeta. Bliže se i praznici - koristićemo sveće, ukrasne lampice i drugu svetleću dekoraciju. Ako se ne vodi dovoljno računa, sve ovo može da dovede do požara sa fatalnim posledicama. Zašto nastaju požari tokom zime i koja su to "zlatna pravila" kako bi se oni sprečili? O tome razgovaram sa Dušanom Jovanovićem iz dobrovoljnog vatrogasnog društva Zemun.

Ove godine tokom leta dupliran je broj požara, vatrogasci su danima gasili naše planine, doline, ali i stanove. Gost „Probudi se“ pojašnjava kakva je situacija zimi i kada vatrogasci imaju više posla – leti ili u zimskim mesecima?

Nažalost pre dva dana stradalo je dvoje ljudi u Kanjiži zbog neisključenog šporeta. Vatogasac objašnjava o čemu sve to ne vodimo računa, a može da bude fatalno.

Jovanović ističe da je najčešći uzrok požara je ljudski faktor i požari se najčešće dešavaju u kuhinji.

„Najveći broj požara tokom zime nastane u kuhinji“ i i dodaje da su slučaju požare odmah pozovete broj 93

Čest uzrok požara su neispravne instalacije i električni uređaji a veliki problem mogu da budu opasni neočišćeni dimnjaci.

Vatrgosac ističe šta građani ne treba da rade kada izbije požar.

„Uvek treba postupati u skladu sa instrukcijama u slučaju požara“, pojasnio je Jovanović i dodao koji su to zlatni saveti koje moramo da znamo

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Pod lupom: Požari u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar