Nekadašnji zamenik načelnika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala Goran Papić optužen je za trgovinu uticajem, time što je naložio da se Marku Miljkoviću, saradniku Veljka Belivuka, vrati blindirani automobil. Za trgovinu uticajem optužena je i Dijana Hrkalović, nekadašnja državna sekretarka u MUP-u, za nezakonite naloge bivšem šefu Službe za specijalne istražne metode Dejanu Milenkoviću Bagziju.
Novinar: Đuro Svilar
Afere koje poslednjih meseci potresaju MUP, za vreme Nebojše Stefanovića, i dalje su u žiži interesovanja. Prednjače one koje se odnose na Dijanu Hrkalović i Gorana Papića. Oboje su optuženi za trgovinu uticajem. Zašto baš ovo krivično delo?
„Nisam verovao da će da ga optuže, ali sad kad su ga već optužili, to je najbolja vest koju sam mogao da čujem jer ćemo biti u situaciji da se problemom pozabavimo javno i jedva čekam. Da se vidi kako je vrh policije u to umešan, da se utvrdi ko je naredio i da se pozovu na odgovornost oni koji su to uradili“, rekao je advokat Branislav Tapušković.
„Ono što se stavlja kroz medije na teret Dijani Hrkalović da je ona maltene bila bos nad bosovima, veza između kavačkog i škaljarsko klana i neko ko je stajao tu i rešavao sukobe kriminalnih klanova, ono što mene iznenađuje je što je njoj stavljeno na teret ovo relativno blago krivično delo“, navodi prof. Pravnog fakulteta Vanja Bajović.
Načelo javnosti je jedno od osnovnih načela krivičnog postupka svih demokratskih društava. Pomoću njega javnost se upoznaje sa radom pravosuđa. Da će vrata sudnice ipak biti zatvorena, toga se plaši branilac Gorana Papića.
„Ako treba o tom problemu da svedoče ministar Stefanović i direktor policije Rebić, ako treba da zbog toga ta stvar ne bude dostupna javnosti, verujte razmišljaću se da li bih na takvom suđenju, koje bi bilo tajno, prisustvovao. A ne da svedoci ulaze u sud kroz neka okolna vrata, da se ne pojave ni pred narodom, da ne daju nikakvu izjavu, a čak i da se ne zna šta su izjavili“, kaže advokat Branislav Tapušković.
Prema rečima prof. Vanje Bajović, mi imamo jedan paradoks u poslednje vreme, da imamo situaciju da su kod nas istrage javne, medijski eksponirane, znači mi imamo iznošenje dokaza na televiziji.
„Po zakonu trebalo bi da bude da su istrage ograničene na stranačku javnost, znači da im prisustvuju samo tužilaštvo i odbrana, bez mešanja novinara, bez mešanja građana itd. Dok bi s druge strane, sama suđenja trebala da budu javna, što bi podrazumevalo pravo i svakog zainteresovanog lica da prisustvuje suđenju i da ga prati“, dodaje Bajović.
Sud o tome da li će vrata sudnice biti otvorena za javnost, doneće – sud.
Pogledajte prilog iz emisije „Pregled dana“ Newsmax Adria:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar