Čak trećina građana Srbije konzumira cigarete, čiji se dim (otkrivaju američke studije) zadržava u prostoriji narednih 9 godina. Poslednjeg dana januara obeležava se Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima. I dok mnoge zemlje zabranjuju elektronske cigarete, takozvani "vejpovi" postaju sve popularniji kod mladih. Ovom temom bavi se naša Jelena Vučetić. Jelena, šta kaže zakon i koje zemlje su do sada zabranile upotrebu "vejpova"?

„Mladi su oduševljeni vejpovima zbog atraktivnog dizajna, lepih boja, laki su za nošenje u džepu, pa negu da ih primete mama i tata, a što je najinteresantnije imaju lepe ukuse, spacijalne arome koje privlače decu i mlade. Ne deluju zastrašujuće kao cigarete, postoji zabluda da, ako ne udišete dim nego paru koju proizvode ovi uređaji, neće doći do tako velikih posledica po zdravlje“, objašnjava Goran Zarić zašto su „vejpovi“ sve popularniji kod mladih.

Kakve su dugoročne posledice na zdravlje još se ne zna jer istraživanja nisu sprovođena dovoljno dugo i on savetuje da se pridržavamo jednog jednostavnog pravila – sve što nije vazduh ne treba da se udiše.

Napominje da je sve više proizvođača elektronskih cigareta i sve ih više kupuju, ne samo mladi od 18. godina, već je sve više i osnovaca među konzumentima elektronskih cigara.

Inače, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pozvala je vlade da elektronske cigarete tretiraju slično duvanu i zabrane sve ukuse, i istakla da su potrebne hitne mere za njihovu kontrolu.

Kako se navodi, nema dovoljno dokaza da su elektronske cigarete i vejpovi pomogli pušačima da prestanu da puše i dodaje da su štetne po zdravlje, ali i da mogu da izazovu zavisnost od nikotina među nepušačima, posebno kod dece i mladih,

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Vejpovi, snus i nikotinske vrećice ulaze u Zakon o duvanu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar