Poljoprivrednici su ponovo ujedinjeni i to u podršci studentima. Kažu da imaju svoje muke, ali da su im muke studenata trenutno prioritet i da su spremni da stanu uz njih. U nedelju će zajedno na ulicu. Da li je međusobnim podržavanjem lakše do rešenja problema i pravde? Naši gosti su i jutros poranili u jutarnji program "Probudi se". Iz udruženja poljoprivrednika "Naše mleko" dolazi nam Dejan Trajković, a iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Đoka Ćurčić.
Odlučili su da podrže studente i kažu da je muka poljoprivrednika velika, ali da je muka akademaca još veća. Zamrzli su proteste i sve kapacitete usmerili na pomoć studentima., sada u „Probudi se“ objašnjavaju u čemu se ogleda ta podrška, na koji način su spremni da im se nađu.
Za nedelju je najavljen zajednički protest poljoprivrednika i studenata u Beogradu na Slaviji u 16 sati.
Trajković podseća da su još juče izašli na ulice i blokirali saobraćajnice i posebno ističe podršku studentima, takođe ističe zbog čega su poljoprivrednici odlučili da ih podrže.
Studenti su zahvalili svima na podršci, a pogotovo poljoprivrednicima. Sa oduševljenjem su dočekali njihovu podršku, te gosti „Probudi se“ pojašnjavaju da li je međusobno podržavanje jedini način da se dođe do rešenja i pravde-
U međuvremenu nadležni nastavljaju da žmure na probleme poljoprivrednika. I ne samo to. Nastavljaju sa starom praksom da ne ispunjavaju dogovoreno. Ćurčić podseća da su u oktobru poljoprivrednici prihvatili sve uslove vlade i još su svojim potpisom garantovali da više nećete protestovati. Ovaj poljoprovrednik sada objašnjava da li je bilo šta od toga ispunjeno ili su opet izigrani.
Đoka kaže da je do 27. novembra trebalo da bude uplaćeno po 10 000 po hektaru poljoprivrednim domaćinstvima ali da do danas nije isplaćeno čak njih 15000.
„Ministarstvo poljoprivrede nas je ugrozilo na svim poljima, mi samo hoćemo da živimo kao sav normalan svet“, kaže Ćurčić.
Poljoprivrednici su juče blokirali saobraćajnice, a glavni zahtevi su ukidanje bespravnog stavljanja poljoprivrednika u pasivan status i garancija da će to nikada neće desti. Traže i smenu premijera Vučevića jer je garanotvao ispunjenje obaveza, ministra poljoprivrede Martinovića i predsednika Odbora za poljoprivredu Marijana Rističevića. Trajković pojašnajva da li bi ispunjenje jednog od tih zahteva zaustavilo poljoprivrednike ili ne odustaju dok se ne ispuni sve što traže.
„Vlast je udarila na porodice jer ne može da se izbori sa našim argumentima i činjenicama“, kaže Trajković i dodaje da na studentima sve ostaje i naravno da će im poljoprivrednici dati podršku.
Ćurčič pak poručuje da se neće mešati u zahteve studenata, nego će da im pomognu kako god da im odgovara.
„Nacija mora da ustane i da se ujedini, deca su nama otvorila put za budućnost“, kaže Ćurčić.
Odbor za poljoprivredu je zasedao juče. Raspravljalo se pasivizaciji poljoprivrednih domaćinstava. Odbor je naložio inspekciji da sa pažnjom razmotri sve žalbe koje su upućene. Gosti „Probudi se“ priznaju da li veruju u njihove dobre namere i pozitivan ishod.
I sami ste bili na meti inspekcije ali su odbili da potpišu zapisnik i tako makar za neko vreme izbegli sudbinu njihovih kolega čija su gazdinstva stavljena u pasivan status. Sada svedoče da li imaju informacije koliko je do sada poljoprivrednika u pasivnom statusu i ko se sve našao na meti inspekcije, kao i po kom osnovu se donosi rešenje o stavljanu domaćinstva u pasivan status.
Kao posebne probleme za domaće proizvođače ističete uvoz mesa, ali i mleka što pravi ogromnu štetu. Trpe stočari stočarstvo, ali i potrošaći jer, ne samo što se povećava uvoz mesa iz inostranstva, već je reč i o mesu lošijih kategorija.
Ćirčić i Trajković pojašnjavaju kome to ide na ruku i upozoravaju da je poseban problem drastičan pad stočnog fonda. Oni zato analiziraju zašto se to dešava i da li je čuvanje stoke odavno prestalo da bude isplativo.
Prema popisu poljoprivrede u 2023. Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u Srbiji je broj domaćih svinja u poslednjih pet godina smanjen za više od 30 odsto (trenutno ih je 2.263.705). Stočarstvom se u Srbiji bavi oko 300.000 gazdinstava od ukupno nešto više od 500.000. Srbija ima deset odsto manje registrovanih gazdinstava i 20 odsto agrarnog zemljišta manje nego 2018, podatak je RZS. U resursima je oko četiri miliona hektara poljoprivrednog zemljišta.U stočnom fondu 2023. godine bilo je 725.408 goveda (17,7 odsto manje), ovaca 1.702.682, (5,4 odsto manje), a koza 149.558 (31,5 odsto manje nego 2018).)
Za kraj ističu koliko u ministarstvu poljoprivrede razumeju muku poljoprivrednika, čuvena je rečenica jednog od poljoprivrednika koji je rekao da ministar Martinović po struci pravnik od poljoprivrede zna samo da jede. Oni objašnjavaju kako izgledaju ti razgovori sa ministrom koji, što bi se reklo, nije u materiji i imaju li sa kim da razgovaraju.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Od petka u blokadama i poljoprivrednici: Neće biti pregovora – traže ostavke
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare