Hoće li najnovija ponuda iznosa učešća za kredit za kupovinu stanova koje od pre neki dan nudi predsednik od sutra nastaviti da opada. Počelo je sa više od 2 hiljade evra, stiglo se do 750, realno se može očekivati da do nove godine za učešće bude dovoljan index, ali sa overenim zimskim semestrom. Šta je u svemu međutim realno, kako su do sada prolazila obećanja vlasti o povoljnoj ceni kvadrata davana pre deset i više godina i ko bi se mogao najviše ovajditi u ovom naprednom neimarstvu, Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Nije skupo, a biće još povoljnije. Ponovo se bacaju novci iz helikopera, ali sad u obliku nepostojećih kvadrata. Sa indeksom u ruci, umesto na fakultetima i toplim stanovima, studenti i danas 15 minuta u tišini na ulicama. U Vučićevu primaljivu ponudu da do stanu dođu uz simbolično učeće za kredit, ne veruju.

„Naravno da ne verujem i siguran sam da niko ovde ne veruje u tu priču. Naravno da ne, nećemo ni dočekai takve stanove hvala Bogu. Apsurdno, ali bukvalno apsurdno, mislim da je to samo izvukao iz džepa, eto nemam šta da kažem. Ma neka nam nudi šta hoće, mi smo tu pa smo tu. Ne znam, ne kažem ništa, ja živim u Beogradu, tako da mi ne treba. Mi trenutno se borimo za druge stvari, ne za pare trenutno. To što on stalno misli da mi želimo pare, to je druga stvar, to možda bolje neke svoje da priupita ko želi, a doduše i on je student, možda može i on neki stan tu da uzme po povlašćenim cenama“, kažu studenti.

Ekonomisti ocenjuju da ponuda mladima nema ekonomsku, već čistu političku računicu.

„Vlast je navikla u prethodnih 12 godina da sve one koji se ne slažu sa njenom politikom ili kupi ili uceni i mislim da je po prvi put naletela na jednu veliku društvenu grupu koju ne može niti da kupi niti da uceni. Sad to više nije 100, 200 evra mladima one off, nego je sad to – ne morate da date učešće, država će malo to da subvencioniše. U državi u kojoj možete da se zaposlite ako ste član SNS-a, u državi u kojoj je najveći deo poslova vezan za državu, direktno ili indirektno, pa ako niste podobni lako možete da izgubite taj posao, nisam siguran da sebi možete da obezbedite budućnost da uopšte takav stan kupujete“, kaže Goran Radosavljević, ekonomista.

„Postoji mogućnost, ukoliko je država raposložena, odnosno nadležni organi da se sazidaju zgrade u Beogradu, da se odredi plac na kome će biti jeftina gradnja, da se naprave stanovi male kvadrature, da onda studenti kupuju gotove stanove pod ovim uslovima kako su oni naveli da će biti. Mi sad nemamo ništa, osim onoliko koliko je predviđeno za neko učešće 750 evra. Čak ni stan za 75.000 evra teško može da se nađe. Investitori koji zidaju stanove, oni zidaju samo skupe stanove i velike stanove. Mali stanovi se skoro i ne prave“, rekla je Katarina Lazarević, stručnjak za nekretnine.

Postoje i oni koji tvrde da je tržište nekretnina prezasićeno, cene nerealne, te da je Vučićeva ponuda studentima jedan od načina kako se rešiti kvadrata koji su sagrađeni keš novcem sumnjivog porekla. Lepo zvuče tih 75.000 evra, jedino što nisu realni čak ni prema postojećoj računici, jer će za 30 godina koliki je preriod otplate cena nekretnine biti duplirana.

„Postoje stanovi koji koštaju po kvadratu 1500, ali oni se nalaze na dalekom obodu Beograda, Barajevu, Mladenovcu, krajnji obod Altine. Prema tome ne treba očekivati za taj novac bilo šta da se kupi. Pritom to je obično suteren ili neka nelegalna gradnja. Da bi neko podigao kredit, ako je novogradnja mora da ima građevinsku dozvolu, a naravno neizvesno je da li će taj investitor završiti stan prema građevinskoj dozvoli, da li će ikad moći da se uknjiži, ili da bude uknjižen stan da bi mogla da se upiše hipoteka“, tvrdi Lazarević.

„Ako pogledamo prosečne cene kvadrata u Beogradu koje su otprilike 3000 evra, pustite prosečnu cenu u Srbiji, u Merošini, mislim da za studente koji studiraju je kvalitet života nešto čemu oni teže, inače verovatno ne bi studirali, 3000 evra za stan od 50 kvadrata vam treba 150.000 evra, mesečno rata vam je 700 evra, sa svim drugim troškovima oko 1000. Vi treba sebi da obezbedite minimalnu platu od 2000 evra, verovatno i više mesečno da biste mogli uopšte da ulazite u takvu neku investiciju. Kada uzimate kredit, gledate da li možete da plaćate taj kredit 30 godina“, kaže Radosavljević.

Ako pak odemo 6 godina unazad, Vučić je 2018. najavljivao izgradnju stanova za mlade pripadnike vojske i policije u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Vranju i drugim manjim mestima i to po 300, 350 evra za kvadratni metar. Stanovi za vojsku i policiju jesu izgrađeni, ali u simboličnom broju, ali po duplo većim cenama, a najčešće su ih kupovali oni koji već imaju nekretninu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Na cenu nekretnine utiču tri stvari: lokacija, lokacija i lokacija – Milić Đoković o tržištu nekretnina u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare