Da li znate gde su mladi najsrećniji? Verovali ili ne. Na drugom mestu u Evropi, a trećem u svetu je Srbija. Ovi podaci su iznenadili ekipu jutarnjeg programa "Probudi se", pa su odlučili da pitaju mlade u Beogradu, među kojima ima i stranaca, da li su srećni i zadovoljni životom u Srbiji?

U prilogu na početku vesti pogledajte kako su nam odgovorili. A pitamo i vas dragi mladi čitaoc:

Dakle, po Galupovom istraživanju, Srbiji su pripale srebrna i bronzana medalja za sreću mladih. Litvanija je zauzela prvo mesto.

Šta nas je to kvalifikovalo da budemo visoko na svetskoj lestvici sreće i da iza sebe ostavimo mlade koji žive u mnogo razvijenijim zemljama i uređenijim društvima? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa Emilijom Milenković, članicom Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).

Ona je prokomentarisala ove podatke i kako smo iza sebe ostavili recimo skandinavske zemlje, potom Nemačku, Španiju, Italiju.

„Imamo snižena očekivanja po pitanju sreće i zadovoljavamo se minimumom. Jedina institucija kojoj mladi veruju je porodica“, rekla je Milenković

Emilija se osvrnula na to što šta mlade čini srećnim u Srbiji.

„Samo devet odsto mladih zarađuje platu kojom su zadovoljni, a to je oko 130. 000 dinara“, rekla je Milenković.

Galup nije pravio listu na osonovu subjektivnog osećaja, već na osnovu šest faktora: društvena podrška, prihodi, zdravlje, sloboda, velikodušnost i odsustvo korupcije. Članica Upravnog odbora KOMS-a pokušala je da objasni zašto su se mladi pozitivno izjasnili o svim ovim kategorijama, koje su često percipirane kao najproblematičnije u našoj zemlji, kao i kakvi su podaci Krovne organizacije mladih o ovim kategorijama, da li su oni kontradiktorni sa ovim izveštajem o sreći.

Podsećamo da na pitanje da li su zaposleni na poziciji za koju su se školovali, mladi u 61 odsto slučajeva odgovaraju da nisu. Čak 44.8 odsto mladih ne zarađuje. Niske zarade ili njihovo odsustvo utiču na kasno
osamostaljivanje mladih od roditelja, što direktno utiče na kvalitet života mladih
ljudi u Srbiji, 3. 31 odsto mladih misli da neće moći da kupi svoju nekretninu, već da će je imati isključivo u slučaju nasledstva. Petina mladih nije sebi mogla da priušti dalje školovanje, iako su to želeli, 49 odsto mladih planira da se iseli iz zemlje.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Mladi sa Balkana i dilema – otići ili ostati

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar