Onlajn klađenje sve je više prisutno među decom i mladima. Istraživanja pokazuju da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem. Mogu li izmene Zakona o igrama na sreću da zaštite maloletnike od uticaja kocke? Kako da roditelji prepoznaju ovaj problem i kome treba da se obrate za pomoć? I upravo to su samo neka od pitanja za gosta jutarnjeg programa "Probudi se" - psihijatra Milutina Kostića, koordinatora grupe za zdravstvo Zeleno-levog fronta.
Zeleno-levi front danas organizuje tribinu upravo na ovu temu, od 18 časova u Prostoru Miljenko Dereta.
Moderatorka:
dr Marija Milovanović, zamenica koordinatora ZLF Programske grupe za zdravstvo
Država Srbija već godinama promoviše i podstiče kockanje, ne poštuje zakone i stavlja interese priređivača igara na sreću ispred interesa građana, umesto da se bori protiv širenja ove opasne bolesti zavisnosti. Za ogroman poslovni uspeh priređivača igara na sreću i prodor u svakodnevicu našeg društva je u najvećoj meri odgovorna vlast koja je za takvo stanje obezbedila preduslove. Veza između razvoja patološkog kockanja i direktnog reklamiranja kockanja je neupitna, a ovime su najviše pogođeni mladi.
„Izmene Zakona o oglašavanju propisuju da kladionice i kockarnice više neće smeti da se reklamiraju na bilbordima i drugim mestima na otvorenom. „Kocka razara društvo, mi moramo to da zaustavimo, da nema ni jednog bilborda u gradu. Ova država želi da ograniči igre koje izazivaju zavisnost“, istakao je Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine. Bilbordi, obični plakati, svetleće reklame, autobusi, taksiji i druga vozila neće više biti dostupni za reklamiranje kladionica. Tomislav Momirović navodi da se njihova promocija mora svesti na realan nivo.
Milutin Kostić za TV Nova objašnajva direktnu vezu između reklamiranja kocke i povećanja broja zavisnika, kao i postoje li specifični mehanizmi kroz koje reklame utiču na razvoj patološkog kockanja.
Gost „Probudi se“ se osvrnuoo i na to koji su najvažniji koraci koje država mora preduzeti da bi zaštitila građane, posebno mlade, od posledica kockanja, kao i kakvi su dugoročni efekti patološkog kockanja na pojedinca i njegovu porodicu, da li se ti efekti razlikuju kod mlađih u odnosu na starije zavisnike.
Koordinator grupe za zdravstvo Zeleno-levog fronta pojašanjva zašto smatraju da je potpuna zabrana reklamiranja kocke najbolji korak u borbi protiv ove vrste zavisnosti i postoje li primeri zemalja koje su to uspešno implementirale.
Najnovija naučna istraživanja pokazala su direktnu vezu između reklamiranja i broja zavisnika od kocke. Ovo je jedan od ključnih razloga zašto je Zeleno-levi front podneo predloge za izmenu zakona kojima se u potpunosti zabranjuje reklamiranje kocke. Pored ovoga, tribina ZLF-a će biti prilika da se razgovara i o rekordom broju kockarnica i kladionica u Srbiji, njihovoj sveopštoj rasprostranjenosti i dostupnosti najmlađima, zatim o napadnim reklamama u javnom prostoru i u medijima, o učešću brojnih poznatih ličnosti koje nas pozivaju da se “igramo” bez razmišljanja o strašnim posledicama koje po živote ljudi i njihovih najbližih ostavlja zavisnost od kocke.
Psihijatar u „Probudi se“ otkriva i koliko su mladi u Srbiji ugroženi dostupnošću kockarnica i kladionica i da li imamo podatke o broju maloletnika koji su već postali zavisnici. Šta bi promena zakona, kojom bi se zabranilo reklamiranje kockanja, značila za mentalno zdravlje građana. Gost TV Nova ističe da li b to povezao sa smanjenjem drugih problema vezanih za zavisnosti?
Tu je i pitanje onlajn klađenja. Kako je moguće kontrolisati maloletnike da im se ne dozvoli klađenje preko interneta, pojašnjava Kostić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Kladionice silaze sa bilborda, država mora da ograniči promociju kockarskih igara