Vučić je umesto na Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana u Albanji otputovao u Peking, gde je učestvovao na Forumu „Pojas i put“. Zašto se odlučio za Daleki istok umesto bliskog susedstva, koje društvo mu više prija od Šolca i Ursule fon der Lajen, i da li će zbog toga dobiti kritike u Briselu i Vašingtonu.
Odgovore na ova pitanje potražili smo u jutarnjem programu „Probudi se“ od Mladena Mrdalja, politikologa sa Američkog univerziteta, koji se u program TV Nova uključio iz Venžoua u Kini.
Mrdalj ističe da zahlađenje odnosa između Srbije i Nemačke traje od odlaska Angele Merkla s vlasti i da Vučić više nije sagovornik Putinu.
– Ekonomski saradnja Srbije i Rusije nije toliko velika, mi zaista od Rusije dobijamo gas ali je Vučić potrčao da što pre učestvuje u tom konektoru između luke u Grškoj, od koje mi trebamo da se alternativno napajamo gasom. Kinezi su opet zainteresovani tu da se Srbija ne dira puno, Rusija zavisi dosta od Kine. Mislim da Rusija ne može da dobaci da nam napravi neku veliku štetu, a iako pokuša sa zatvaranjem gasa, to bi bila više blamaža za njih neko neka zaista dobit, posebno zato što bi Srbija tada postala neka žrtva i mislim da bi Vučić onda bilo lakše da objavi narodu da se okreće Zapadu, kome bi bilo u interesu da namp otrči u pomoć. Putin nema šta da dobije tu, tako da je ovo vrsta jednog hladnog odnosa prema Srbiji i glumljenja da eto nije baš sve loše i to će se nastaviti još neko vreme – rekao je Mrdalj i dodao da Vučić mora da pazi da ne pređe liniju koju Zapad neće tolerisati.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO Mladen Mrdalj: U opoziciji je glavno pitanje ko je glavni u opoziciji, a ne kako srušiti Vučića
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare