Dokument iz 2020. godine upućen Ministarstvu rudarstva i energetike o planu kineske kompanije "Srbija Ziđin Koper" da na prostoru Bora izgradi mali nuklearni reaktor za svoje potrebe uzburkao je javnost minulih dana na društvenim mrežama. Šta o svemu kažu čelnici grada, a od čega strahuju stručnjaci pokušala je da sazna Katarina Golubović, reporterka jutarnjeg programa "Probudi se".

Bor je već dovoljno zagađen, sada se priča i o izgradnji nuklearne mini elektrane, ima li razloga za paniku? Odgovor na ovo pitanje pokušala je da odgonetne prof dr Snežana Šerbula, šef katedre za Zaštitu životne sredina Tehničkog fakulteta.

„Bojazan među građanima je opravdana baš zato što je Bor najzagađeniji grad, PM čestice imamo već dugi niz godina a u njima se nalaze sve kancerogene materije, arsen, olovo i druge. Imamo zagađenje koje i dalje ne prestaje iako obećavaju da će se ulagati u to. Merne stanice u gradu pokazuju povećanu emisiju arsena“, kaže profesorka Šerbula.

Podseća na Kineski sindrom, o kojem je snimljen i film 80-ih godina, o akcidentu u nuklearnoj elektrani i dodaje da su te nuklearne čestice jako sitne, vrlo kancerogene i opasne jer uništavaju ceo organizamm i sva živa bića.

Upozorava da je domet tih čestica veliki, mogu daleko da putuju što se videlo na primeru Černobila, kada ih je bilo po celoj Evropi.

„Šta znači mini nuklearna elektrana, da će samo Srbija da bude ozračena ako dođe do akcidenta. Mi se ovde plašimo kada neki takvi dokumenti izađu u javnost. Ne znam da li je to odnos SNS-a i SPS-a, oni su bili u koaliciji kada su prodali RTB i veći deo grada. Sada sve treba da se seli i ova zgrada fakulteta koji ima tradiciju, Praktično staro jezgro grada“, objašnjava Šerbula.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Dokument o mini nuklearnom reaktoru u Boru uzburkao javnost u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar