Foto:Newsmax Adria

Da li i u kojoj meri privreda Srbije plaća rat u Ukrajini, koliko su sankcije Zapada oštetile rusku privredu i koliki su efekti podrške Ukrajini suštinski nikakvi, dok teku ruski nafta i gas, razgovarao je o ovim temama urednik ekonomije u Danasu Aleksandar Milošević u emisiji "Pregled dana".

O tome da li dok teku ruski nafta i gas će Ukrajina biti žrtva, gost Utiska nedelje je objasnio.

„Što se tiče EU ne očekujem da odustanu od ruske nafte i gasa, Šolc je danas došao i rekao kako je ruska nafta za građane neophodna i da od toga neće odustati i s namerom je energetika ispala iz paketa sankcija i ta tema je za Nemačku zatvorena, a znamo kada je za Nemačku zatvorena onda je i za druge“, rekao je Milošević.

Luke neće da prime ruske brodove, mnoge kompanije odlaze iz Rusije, međutim BDP Rusije bi se smanjio za nekih 7 odsto.

„Kada je bila pandemijska kriza CG je imala 15 odsto pada BDP-a, te države se nisu raspale, pogođene su ali to nije nešto što će razoriti zemlju. Otišla je IKEA, Folksvagen i drugi, to jeste velika PR vežba tih kompanija, osećaju se primorane da reaguju da pokažu da stoje na toj strani“, rekao je Milošević i dodao:

„Sve će to imati uticaj na rusku ekonomiju, ali da li će naštetiti ruskoj ekonomiji ili je slomiti. Šta Zapad želi da uradi, da zaustavi invaziju na Ukrajinu, da kazni Rusiju ili pokaže gde on stoji. Ja mislim da ova prva opcija nije ono što Zapad želi, mislim da i Zelenski zna da je takva situacija“, istakao je Milošević.

Sagovornik ističe da EU u velikoj meri zavisi od ruskog gasa i nafte, te neće uvesti sankcije na ovom području.

!Evropa zavisi od ruskog gasa i manje od ruske nafte. Lako je Americi, ona se oslanja samo 3 odsto na rusku naftu!, kaže Milošević.

Predsednik Srbije je rekao kako dolazi do zabrane izvoza pšenice Srbije, iako nema zvaničnih podataka za buduću  nestašicu, što je Milošević objasnio.

„Jer je Rusija veliki proizvođač pšenice i Ukrajina. Imate situacije gde će Rusija verovatno zatvooriti izvoz i to može dovesti do problema sa snabdevanjem evropskog tržišta pšenice. Srbija ima dovoljno pšenice. Ono što ima smisla, kada vi zabranite izvoz vi isključujete prodavce od evropskog tržišta i od tih cena, time cene na srpskom tržištu držite pod kontrolom“, objašnjava Milošević.

Ceo razgovor možete pogledati ovde.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar