Prvi čovek glavnog grada Aleksandar Šapić najavio je pre nekoliko dana da će u Beogradu biti osnovana Beogradska služba bezbednosti. Njeni članovi će tokom dana patrolirati oko škola i vrtića, a noću ulicama stambenih naselja. Ideja je, kako je rekao, da se rastereti rad beogradske policije. Postavlja se pitanje da li je reč o rasterećenju policije ili kršenju zakona, o još jednom izdatku koji će plaćati Beograđani ili o potezu koji bi mogao da poboljša bezbenost u glavnom gradu? To u jutarnjem programu "Probudi se" pitamo Miloša Pavlovića odbornika Narodnog pokreta Srbije u Skupštini grada Beograda.
On je prokometariso ovu ideju gradonačelnika Šapića i pojasnio da li bi formiranje Beogradske službe bezbednosti bilo u skladu sa zakonom. Staranje o javnoj bezbednosti je zadatak policije i ne spada u nadležnost Grada Beograda.
Šapić kaže da bi Beogradska služba bezbednosti zapravo bila produžena ruka policije, da bi je činili pripadnici privatnog obezbeđenja koji bi bili angažovani preko privatnih firmi. Pavlović analizira da li je policiji neophodna takva vrsta pomoći i da li je rešenje u povećanju pripadnika policije ako već postoji neki bezbednosni rizik.
Gost „Probudi se“ postavlja pitanje mogu li pripadnici privatnog obezbeđenja da brinu o bezbednosti na javnim površinama da npr. patroliraju ili legitimišu ljude. Neke opozicione stranke su ocenile da je Šapić najavom osnivanja Beogradske službe bezbednosti obelodanio nameru da ozakoni, kako navode, stranačku parapoliciju.
„Pripadnici Beogradske službe bezbednosti neće imati ovlašćenja policije, već će raditi u skladu sa zakononskim ovlašćenjima koje privatno obezbeđenje inače ima. Pripadnici te službe će, kako je objasnio, tokom dana patrolirati pored škola i vrtića, a noću po beogradskim naseljima“, rekao je Šapić.
Pavlović se dotakao i toga zbog čega Šapić sada priča o angažovanju dodatnog obezbeđenja u školama i vrtićima i da li je neka bezbednosna procena pokazala da postoji bezbednosni rizik i da je zbog toga neophodno dodatno obezbeđenje.
„Nama je potrebna bezbednost u školama i vrtićima, ali to svakako nisu parapolicijske snage“, jasan je Pavlović
Plan gradskih vlasti je da u dvorištima svih škola i vrtića postave više desetina kamera sa savremenim softverom. Gradonačelnik međutim, nije pojasnio ko će isporučiti taj softver, kao i koliko će biti usklađen s propisima o zaštiti podataka.
Gost „Probudi se“ komentariše da mnogi sumnjaju da će se na taj način izvlačiti novac iz budžeta i da ostaje nejasno na koji način će rad Beogradske službe bezbednosti biti nadziran kao i kome bi te službe podnosile račune.
Šapiću se takođe zamera da donosi brojne populističke mere. Jedna od njih je i najava besplatnog gradskog prevoza u Beogradu od 1. januara. Mnogi su ostali zatečeni tom odlukom. Pavlović analizira može li prevoz zaista da bude besplatan i da li je to dobar ili loš potez po Beograđane, kao i da li će se odraziti na budžet grada
Postavlja se pitanje i da li to znači da će poslodavci biti oslobođeni obaveze plaćanja naknade za prevoz zaposlenima.
„Besplatan gradski prevoz je politički spin, on se plaća iz budžeta koga plaćaju građani“, jasan je Pavlović.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Aleksandar Šapić i obračun sa reporterom Nova.rs
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare