Naslove i ostale teme iz dnevne štampe u jutarnjem programu "Probudi se" analizirao je i komentarisao profesor na Fakultetu političkih nauka Miloš Bešić.
Dva meseca prošlo je od pada nadstrešnice u kojem je poginulo 15-oro ljudi, a situacija sa istragom je takva da studenti danas krenuli kod glavne tužiteljke Zagorke Dolovac da predaju pismo uz poziv da postupi u skladu sa zakonom. Bešić pojašnjava da li je to ta adresa koja bi mogla da promeni sve.
„Vrši se pritisak na gospođu Dolovac da vrši svoju funkciju i da institucije rade svoj posao“, kaže Bešić.
Razlika ovog protesta od dosadašnjih je što se studenti obraćaju institucijama i ponavljaju da predsednik nema ustavna ovlašćenja da odgovara na pitanja koja oni postavljaju. Profesor komentariše vidi li se korak ka oslobađanju instucija.
Premijer Miloš Vučević rekao je dan nakon velikog protesta na Slaviji da u zemlji prepoznaje tragove obojene revolucije i pokušaje destabilizacije države, te Bešić komentariše kada je postalo normalno da destabilizacija države zapravo znači destabilizacija vlasti.
Obojene revolucije – naziv za niz događaja u pojedinim zemljama istočne Evrope u periodu između 2000. i 2005. godine kada je uz podršku SAD-a došlo do smena autoritarnih režima i njihovom zamenom vladama pro-zapadne orijentacije.
„Bez lidera i dobre organizacije nema velikih protesta“, kaže Bešić i dodaje da se studenti ne obraćaju apsolutnom autoritetu koji se inače pita za sve.
Studente su podržali profesori u velikom broju, ali lekari, sudije, pa čak i glumci i sportisti, kao da se javljaju jedan po jedan. Bešić ističe da li očekuje da podrška bude masovnija i analizira čega danas može da se plaši jedan proslavljeni sportista ili ostvareni muzičar.
Predsednik Srbije obraća se naciji kao da je vanredno stanje, govori o stanovima, o BDPu , o neprijateljima ali sve češće ponavlja da neće da beži. Bešić smatra da to nije upućeno studentima i otrkiva dali je upućeno opoziciji ili naprednjacima.
Nedavno je održana sednica vlade koju su prenosili mediji i taj prenos je okarakterisan kao vrlo neprijatan. Međutim, bez obzira na ton kojim se predsednik obraćao ministrima, oni nisu reagovali. Gost „Probudi se“ komentariše da li je je to iz straha ili su jednostavno svesni da su tu da bi ćutali. Takođe on priznaje da osim povremeno Siniše Malog ili Dačića, ministara u javnosti nema.
„Ne znate kog trenutka završava partija koja vlada, a kog trenutka počinje institucija. Institucije su isprepletane sa partijom koja vlada“, kaže Bešić.
Predsednik je poručio da prelazne vlade neće biti, iako je niko nije ni tražio. Poslednji put je to ponovio u autobusu prilikom otvaranja deonice Moravskog koridora. Isto u na televizijama ponavlja i premijer, Bešić nalaizira da li je i sam Vučić koji sad sam to govori svestan da je to jedini način da se spreme sledeći izbori.
Prethodni, ponovljeni izbori u Beogradu održani su pre samo šest meseci, a od tad se promenilo mnogo toga. Tada je na primer tema bila rezolucija o Srebrenici, svesrpski sabor, rezolucija Evropskog parlamenta, sada se sve te vesti čine nebitnim. Bašić upozorava da li postoji opasnost da za šest meseci i ovi događaji budu zaboravljeni.
Pojedini analitičari i istraživači javnog mnjenja kažu da je teško dati procenu za neke naredne izbore, jer sa jedne strane imamo predsednika Vučića, a sa druge nema nekog jakog protivkandidata. Profesor FPN-a komentariše da li je to naša priroda, da čekamo drugog jakog lidera da smeni prvog i jako često čujemo kako bi izašli na izbore ali kada bi imali za koga da glasaju, te koliko je vremena potrebno da prođe, da se obnovi opozicija i da neke nove generacije iznedre kandidata.
„Studenti i građani su naučili jezik vlasti i njihovih spinova. Studenti dobijaju podršku svih, zato će vlast sindikatima deliti benefite i praviti dogovore. Partija pokušava da nametne svoju temu, ali studenti nameću temu i dinamiku“, kaže Bešić i dodaje da studente ne zanimaju opozicione partije i izbori, oni traže ispunjenje zahteva.
Profesor ističe i da imamo ozbiljnu krizu legitimiteta vlasti jer je motivacija ljudi na kontramitinzima veoma niska.
On je ranije govorio da je potrebno jedinstvo opozicije, te sada priznaje da li i sada to misli.
„Opozicija treba da uči od studenata – da se ujedine i da nema jednog partijskog lidera“, jasan je Bešić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Studenti pevaju himnu Srbije