I dok se sve češće priča o povratku Rio Tinta u Srbiju, u fioci čeka građanska inicijativa za zabranu iskopavanja litijuma i bora u našoj zemlji. Svi zakonski uslovi za raspravu o ovoj inicijativi su ispunjeni, međutim ona nikako da stigne na dnevni red skupštine. "Sve mi je teže da objasnim dešavanja oko Rio Tinta", kaže rediteljka Milica Kralj u emisiji "Među nama".
Upitana šta se po njenom mišljenju dešava sa Rio Tintom, od nekadašnjih protesta pa odustajanja od iskopavanja, danas se došlo do nekih konkretnih poteza koji govore da to baš nije tako, Milica Kralj jsmatra da je to nešto što je već sada standard.
„Kada vlastodršci osete veći pritisak od građana od uobičajenog onda se povuku i kao jedno vreme planiraju da se prave blesavi, daju nam neke pantere i druge teme da se zabavljamo ili glođemo između sebe. Sećam se da se i ranije pričalo da će se Rio Tinto vratiti čim prođu izbori tako da to nije ništa novo, novo je samo kako mi kao građani reagujemo na te stvari, i to je ono što u meni jedino izaziva strah, a ne potezi vlasti jer u krajnjoj liniji mi bi trebalo da odlučujemo da li će doći neko ko će da nam truje vodu zemlju i vazduh a ne neko drugi“, kategorična je Kralj.
Na pitanje da li je moguće vratiti onu energiju koja se dešavala na beogradskim ulicama tokom protesta zbog Rio Tinta i da li ta energija može da se ponovi, Kralj je rekla da na žalost ne ume da procenjuje takve stvari ali ono što je naučila za proteklih godinu, dve jeste da jačinu protesta meri po količini mladih ljudi koji im prisustvuju.
„To je bila snaga ovih protesta zbog kojih su se vlastodršci povukli, inače bi pustli da se ti protesti sami uguše ili da ih mi sami ugušimo“, dodala je ona.
A na pitanje šta je sa Skupštinom Srbije u kojoj je građanska inicijativa koju je potpisalo 40.000 građana i sa zakonom koji nalaže da ona dođe na dnevni red, da li će se uopšte pričati o ovome u parlamentu i kako će to izgledati, Kralj je istakla da se kod nas na žalost zakoni ne poštuju, pa ni Ustav.
„Poštenije bi bilo napisati nove zakone i novi Ustav. Kada ti poslanici budu svojom voljom odlučivali i zaista se bavili javnim interesom, a ne vodili računa o svom ličnom interesu i interesu svoje partije, onda će to biti znak da mi živimo u nekom najzad demokratskom i uređenom društvu. Mislim da smo mi mnogo daleko od toga“, naglasila je Kralj.
Nekako nam se, dodaje ona, u tom smislu i sistematski guši nada i to je ono što je opasnost i po proteste i po svakodnevni život svih nas, svi su nezadovoljni i ne znaju kuda da artikulišu svoje nezadovoljstvo.
„Zato mislim da bi u budućem Ustavu trebalo da bude jedna tačka da građani moraju da imaju pravo na nadu“, naglasila je Milica Kralj.
Pogledajte celokupno gostovanje Milice Kralj u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar