Građani koji čekaju novčano obeštećenje oduzete imovine dobiće 15 odsto od procenjene vrednosti. Šta to zaista znači i da li znamo na koji način će se isplaćivati taj novac, u emisiji “Među nama” su govorili predsednik Mreže za restituciju Mile Antić i Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju.
Prema rečima Mileta Antića, procenat obeštećanja bi morao da iznosi 100 odsto, jer su se javljale brojne manipulacije tokom pisanja zakona koji se odnosi na novčano obeštećenje građana kojima je oduzeta imovina.
“Postojala je procena da oduzeta imovina, koja treba da se vrati, vredi najmanje 220 milijardi evra, što je bilo netačno i neozbiljno. Zakon bi bio nesporan, ukoliko bismo zaista znali da država nema imovine, međutim, mi pouzdano znamo da država poseduje imovinu. A državna imovina je sinonim za oduzetu privatnu imovinu građana”, navodi Antić.
S druge strane, Strahinja Sekulić navodi da se svaka restitucija odvija u realnim ekonomskim uslovima.
“Primat je dat vraćanju naturalnog oblika imovine, gde je to moguće, a ako nije, onda sledi novčano obeštećenje. Mi smo već 2017. godine, zajedno sa Poreskom upravom procenili vrednosti imovine koja ne može biti vraćena i ona iznosi 13,6 milijardi eura. Mi smo prošle godine uporedili proces resituticije u Srbiji sa zemljama u okruženju i da su neka od tih zakonskih rešenja primenjivana u našoj zemlji, ni 30 odsto postojeće imovine ne bi moglo da se vrati”, naglašava Sekulić.
Pogledajte prilog iz emisije “Među nama”:
Pratite nas i na društvenim mrežama: