Šta možemo da očekujemo od današnjih pregovora u Briselu? Prošla runda je održana još septembra prošle godine i bila je neuspešna. Da li ovo znači ponovo oživljavanje dijaloga i može li da donese konačno rešenje? Kolika je odgovornost pregovarača a kolika njihovih evropskih posrednika? O tome je u jutarnjem programu "Probudi se" govorio Dragiša Mijačić - koordinator Nacionalnog konventa za poglavlje 35.

Mijačić smatra da će današnji pregovori u Briselu biti složeni i da će se teško doći do kompromisa.

„Ovo je poslednji susret kojim će predsedavati visoki predstavnik Evropske unije  za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj, koji završava svoj deo moderacije u ovom dijalogu. Druga važna činjenica je da 27. i 28. juna zaseda Evropski savet šefova država i vlada gde će se raspravljati o najznačajnijim problemima na evropskom kontinentu, među kojima je i dijalog o Kosovu, i uvek je pred taj susret potrebno da se vidi šta se dešava u pregovorima između Beograda i Prištine“, objasnio je zašto se baš danas u pregovara u Briselu.

Prema njegovim rečima u Briselu će se tražiti da obe strane potvrde da stoje iza dogovora koji su prihvatile prošle godine u Ohridu, kako bi se od jeseni krenulo sa njegovom realizacijom.

„Bio bi uspeh ukoliko bi se dve strane dogovorile o koracima ka daljoj implementacije sporazuma od prethodne godine, da bi se krenulo u realizaciju. Prvo kosovska strana treba da prihvati statut koji je predala EU, vezano za formiranje Zajednice srpskih opštine i uputi Ustavnom sudu na usvajanje. Nakon toga su određeni koraci koje bi Srbija prihvatila i time bi se krenulo u dalju fazu dijaloga“, smatra Mijačić.

Naglasio je da je skeptičan po pitanju Zajednica srpskih opština zbog poruka koje stižu iz Prištine.

„Moguće je da će Priština ići na vanredne parlamentarne izbore, samim tim ne verujem da bi u takvim okolnostima prihvatila bilo kakve ustupke vezane za ZSO u ovom trenutku, ali moguće da će Kurti iznenaditi  i učiniti ono što pre svega traže međunarodni partneri a ne samo Beograd“, smatra Mijačić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Šta je „na stolu“ u Briselu: Ako se menjaju stvari na terenu menjaju se nasilnim akcijama, ne u dijalogu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar