Ako vam kažem "Lači deterin", da li smo se razumeli? To znači dobro jutro na romskom jeziku, koji u Srbiji govori više od 130 hiljada ljudi, a koji danas obeležava svoj dan. Ađesi tumaro đes palaj dejasko ćib - Srećan vam dan maternjeg jezika.

Svaki jezik je osnova čuvanja identiteta jednog naroda. Koliko je romski jezik ugrožen i zašto? Kako se sve štiti, popularizuje i uči? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ govorio je  strukovni pedagog Aleksandar Stojkov i romski aktivista, Milorad Popović.

Romi u Srbiji imaju pravo na svoj jezik i pismo, a deca romske nacionalnosti mogu da ga uče u školi kao izborni predmet. Stojko pojašnjava zašto je onda romski jezik na Uneskovoj listi ugroženih jezika.

Popović objašnjava zašto malo roditelja odlučuje da njihova deca uče romski, posebno u centralnoj i južnoj Srbiji.

Romski jezik je još u doba SFRJ počeo da se uvodi u školama, a u Vojvodini od 1996. godine, predavao se kao izborni predmet u Prizrenu i ranije. Koliko su se stvari promenile kada je zvanično postao izborni jezik u školama svedoči Stojkov, koji pojašnjava da je to živ jezik, prenosi se sa generacije na generaciju, koliko ima dijalekata i koliko je težak za učenje.

Popović ističe da je pokrenuta platforma za očuvanje romskog jezika, te je objasnio i kako ona fukcioniše.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Bez potpunih podatka, koliko romske dece ide ili ne ide u školu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare