Svetska kampanja 16 dana aktivizma se završava danas - 10. decembra na Međunarodni dan ljudskih prava. Statistike dokazuju da je nasilje nad ženama i devojčicama najrasprostranjenije kršenje ljudskih prava na svetu. Samo od početka godine u Srbiji su ubijene 22 žene. Koje su to prepreke u poštovanju prava žena i njihovoj zaštiti, o tome smo u jutarnjem programu "Probudi se" razgovarali sa sa aktivistkinjom Marijom Lukić, osnivačicom istoimene fondacije.
Prema dostupnim podacima MUP-a u 2024. godini zabeleženo je oko 12.000 prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama. Ipak, to nije tačan broj jer se nasilje i dalje prikriva i ne prijavljuje. Lukić pojašnjva kako ohrabiriti žene da prijave nasilje, ako znamo za slučajeve kao što je njen i svi smo videli koliko je dug i mučan bio sudski proces i kako je bila „žigosana“ u medijima.
Ona takođe objašnjva zbog čega su se sve žene obraćale njenoj Fondaciji i tražile pomoć.
Ako žena prijavi bilo kakav oblik nasilja, nasilnku često bude izrečena mera udaljavanja iz stana i zabrane prilaska, nekada u roku samo od 48 sati. Lukić upozorava koliko je ova mera efikasna i da li je strah žena opravdan, obzirom da mnoge smatraju da će tek ova mera prouzrokovati novi talas nasilja nad njima.
U društvu u kojem živimo, gde svedočimo rastu nasilju i kršenju prava u svim oblicima, Lukić objašnjava da li treba više raditi na preventivi ili se zapravo treba usmeriti na sankcije, odnosno izricanje blagovremenih, osuđujućih i strožijih kazni za nasilnike.
„Naše društvo ne prihvata žrtve nasilja. Razvijamo besplatnu aplikaciju o pružanju pomoći žrtvama nasilja“, kaže Lukić.
Od juna 2017. godine, uvedena su dva nova krivična dela u Krivični zakonik – proganjanje i polno uznemiravanje, gošća „Probudi se“ ističe da li je to dovoljnoi da li naš pravni okvir štiti žene od svakog nepristojnog ponašanja.
„Nije problem u zakonu, nego u našim institucijama“, jasna je Lukić.
Svaka druga žena u Srbiji doživela je neki oblik rodno zasnovanog nasilja od strane partnera, najmanje jednom tokom života, te se Lukić pita kako odnegovati buduće generacije mladih koji će se sa uvažavanjem i poštovanjem odnositi prema ženama, devojkama, devojčicama. Žene ne samo da su u stalnom riziku od nasilja, već podaci nedvosmisleno pokazuju da nisu jednake sa muškarcima, zato gošća TV Nova pojašnjava kako to promeniti.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Kako zaustaviti femicid u društvu koje (ne) toleriše nasilje: Zašto se ovo krivićno delo ne tretira kao teško ubistvo?