Oglas

Marijana Uskoković - Novi pritisci na vaspitače u Vrbasu

autor:
30. maj. 2025. 10:15
>
30. maj. 2025. 09:37

Od 6. maja većina vrtića Predškolske ustanove "Boško Buha" u Vrbasu ne radi jer su zaposleni u potpunoj obustavi rada zbog neisplaćenih zarada. Kažu da je situacija u kojoj im plate kasne i po nekoliko meseci traje već punih 13 godina. Vaspitačice, medicinske sestre i kompletno vannastavno osoblje predali su svoje zahteve upravi vrtića, ali su umesto odgovora dobili poruku da će biti kažnjeni i da će im plate biti smanjene. Jutarnji program "Probdi se" bio je juče uživo u Vrbasu odakle nam se javila jedna od vaspitačica Marijana Uskoković.

Oglas

Prošlo je više od 20 dana kako su u obustavi rada, te Uskoković otkriva da li je bilo ko pokazao bilo kakvu nameru da izađe u susret njihovim zahtevima i da se situacija razreši.

U obustavi su od 6. maja, a tokom obustave poslali su dopis Opštinskoj upravi da se na njihovu inicijativu održi prvi sastanak. Tri puta su inicirali sastanak sa direktorom. Zadnji sastanak je bio na njihovu juče u prostorijama vrtića Poletarac. Pre toga je održan sastanak sa roditeljima i direktorom. Tokom obustave svaki zaposleni u obustavi je dolazio na posao redovno i imao svoje aktivnosti i zaduženja. Za sve ovo vreme nisu imali ni jedan poziv od Osnivača ili Uprave sa predlozima ili sa željom da se ova situacija reši.

Svi koji su u obustavi dobili su mejl u kome nije bilo nikakvog odgovora na njihove zahteve, već pretnja da će im plate biti smanjene. Vaspitači objašnjava šta je u njemu tačno pisalo i da li ih je takva poruka dodatno uznemirila.

U sredu su svi zaposleni u obustavi na lične mejlove dobili poruku da će biti kažnjeni i da će im plate sledećih 6 meseci biti smanjene za 35 odsto.

Uskoković navodi kada su poslednji put dobili platu i za koji mesec.

Mnogi zaposleni u Predškolskj ustanovi u Vršcu ne samo da ne znaju kada će i koju platu primiti već strepe da li će im biti produžen ugovor jer najveći broj vaspitačica, koje tu rade i po deset godina, imaju ugovore na dva meseca. Gošća "Probudi se" ističe kako je moguće da se toliko dugo očigledno krši zakon, a da još niko nije reagovao. Ona dodaje da 13 godina rade bez redovnih plata, a brinu o deci i objašnjava zašto su ćutali, ili bolje reći zašto sve ove godine nisu bili glasniji, kao i da li je bilo i ranijih pokušaja da se skrene pažnja na taj problem. Uskoković rezimira zašto su baš sad prvi put u istoriji rada vrtića odlučili da obustavite rad.

Vaspitača otkriva i šta im kažu u opštini koja je zadužena za njihove plate, uspevaju li da dođu uopšte do nadležnih i da li oni imaju sluha za vaše probleme. Uskoković dodaje i da li trpe bilo kakvu vrstu pritisaka, pretnji ucena.

8. Prvi put u istoriji Predškolske ustanova u Vrbasu nije radila, te gošća TV Nova ističe šta kažu roditelji, da li zaposleni imaju njihovo razumevanje i podršku, kao i kakvi su dalji planovi i da li ostaju pri odluci o obustavi rada.

Zaposleni u PU u Vrbasu traže isplate svih plata, putnih troškova, dnevnica i jubilarnih nagrada koje kasne, ali i ugovore na neodređeno za veliki broj višegodišnjih honoraraca, kao i unapređenje uslova rada u vrtićkim grupama. Zarada zaposlenih u vrticima isplaćuje se iz dva dela, od kojih jedan deo isplaćuje nadležno Ministarstvo, a drugi deo opština. Taj deo koji bi trebalo da stigne iz lokalnog budžeta u proseku kasni oko dva meseca. I dalje čekaju zaostalu platu iz marta, a ni iz uprave, ni iz opštine, već po tradiciji, ne znaju da im kažu kada će ih isplatiti, niti koliko će im novca na ime zarade leći na račun ovog meseca. Nezvanino, razlog je u tome što zbog dugova opštine, kasne plate svim zaposlenim u javnim ustanovama čije se plate isplaćuju sa računa lokalne samouprave..

Prilog pogledajte na početku ove vesti.







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare