Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je da je izradilo i izdalo Rešenje o obimu i sadržaju koje se odnosi na projekat "Jadar". Ovo Rešenje treba da odredi obim i sadržaj Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za rudarski projekat kompanije Rio Tinto. Međutim, kako je moguće doneti ovakvo rešenje ako prethodno Grad Loznica nije donela Prostorni plan područja posebne namene za razvoj ležišta „Jadar“? Da li je rešenje korak napred ka rudniku litijuma? Odgovore zna Marijana Petković iz udruženja "Ne damo Jadar".
Na pitanje da li Ministarstvo može da donese Rešenje i radi Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, a da prethodno nije usvojen Prostorni plan posebne namene, Petković kaže da državne institucije krše zakone svoje zemlje, naravno jer rade u interesu privatne kompanije.
„Naravno da nemaju planska dokumenta ni idejno rešenje, sve ono što je potrebno za Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Drugo, oni traže Studiju samo za rudarski deo ali ne, još uvek, i za proizvodni deo, odnosno preradu i deponije. Sve to je dokaz da oni, uz svu nesreću koja se desila u Novom Sadu, biraju momente kada smo najosetljiviji, da bi uz ove žrtve potencijalno planirali naredne“, ocenila je ona.
Tvrdi da se radi o nelegalnom dokumentu jer Grad Loznica nije doneo Prostorni plan, bez kojeg ne mogu da dobiju potrebna dokumenta.
„Grad Loznica je doneo Prostorni plan, u koji treba da bude upisan projekat Jadar, ali ga je posle poništio. Zanimljivo je da nemamo uvid u Rešenje, mopžemo samo da dođemo u Beograd u Ministarstvi i to je dokaz da ti državni sekretari, koji potpisuju takve dokumente, rade sve mimo zakona“, ponovila je Marijana Petković , iz udruženja „Ne damo Jadar“.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Litijum – (NE)završena priča
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare